AccountView
Přihlásit se
MoventumOffice
Přihlásit se

Věk silných značek

Po nedávných rekordech akciových trhů vyvstává otázka: Co se stane v nadcházejících měsících? Ekonomika prozatím nepřináší nový vítr do plachet a zdá se, že sen o snižování úrokových sazeb se odkládá. „Vzhledem ke zhoršujícímu se makroekonomickému výhledu závisí výběr akcií stále více na mikroúrovni,“ říká Jan Zendulka, CEO společnosti Moventum a.s. Atraktivní jsou dobře situované společnosti se solidními čísly a defenzivním obchodním modelem.

Pohled na světovou ekonomiku nedává žádný důvod k optimismu. Slabý růst hlavních ekonomik pokračuje, přičemž americká ekonomika je z těch slabých stále nejstabilnější. Poslední údaje o hospodářském růstu byly silné. „Nicméně recese v USA je stále možná, pokud se efekt vysokých úrokových sazeb opozdí a bude výraznější, než se očekávalo,“ varuje Jan Zendulka. Ani mírné známky oživení v průmyslu eurozóny na konci třetího čtvrtletí by se neměly přeceňovat. Zvláště německá ekonomika je ve špatném stavu, „což překvapivě DAX v současné době zcela ignoruje“, dodává Jan Zendulka.

Inflace je na ústupu a cílové hodnoty centrálních bank jsou opět na dosah. To je však pouze odrazem oslabené ekonomiky. Zvyšuje se také politické riziko: v supervolebním roce 2024 budou k urnám svoláni obyvatelé zemí, které se podílejí na třech čtvrtinách globálního hospodářského výkonu.

Akcie v poslední době těžily z nadějí na snížení úrokových sazeb a v USA začala rallye Fedu, po níž následovala Evropa. Pro nadcházející měsíce však ve Spojených státech rostou obavy o ziskové marže vzhledem ke zmenšujícímu se prostoru pro růst cen, vyšším úrokovým sazbám a předvídatelnému oslabení spotřeby. „V důsledku toho bude podíl na trhu, tržní pozice a silné cash flow v budoucnu pravděpodobně hrát pro společnosti ještě větší roli než v minulosti,“ vysvětluje Jan Zendulka. „Kritéria 'silných značek' proto hovoří spíše ve prospěch velkých kapitalizací a růstu.“ V současném prostředí nemusí být malé kapitalizace nutně první volbou, ale v případě prudkého poklesu úrokových sazeb by mohly zažít oživení.

I na této straně Atlantiku se očekávání zisku pro rok 2024 pravděpodobně dříve či později zmírní. „Pokles marží bude pravděpodobně největším problémem pro velmi cyklický evropský průmysl v roce 2024,“ říká Jan Zendulka. Silná závislost na čínském prodejním trhu je pro Evropu další zátěží – ale v případě výrazného oživení v Číně by exportně orientované evropské akcie profitovaly. „Celkově slabá makrodata hovoří ve prospěch odolných, defenzivních obchodních modelů,“ říká Jan Zendulka. Růstové akcie, zejména americké technologické akcie, by zase mohly těžit z obratu úrokových sazeb. Rally v sektoru AI by mohla pokračovat.

Situace v Japonsku je však podle Jana Zendulky poněkud odlišná. Akciový trh nedávno dosáhl 29letého maxima. Společnosti těží ze silnější domácí ekonomiky a slabého jenu, který podporuje vývoz. „Japonské akcie jsou atraktivně oceněny a trend vývoje zisků zůstává pozitivní.“ Inflace se zvýšila, ale vláda v Tokiu plánuje řešit pokles reálných mezd snížením daní. Za tímto účelem byl koncem listopadu schválen balíček ekonomických stimulů v hodnotě odpovídající 100 miliardám EUR. „Japonské akcie,“ dodává Jan Zendulka, „jsou v globálním srovnání obzvláště zajímavé.“

Ke stažení

Zde najdete naše Factsheets a brožury. Rovněž zde najdete: Ex-ante informace o nákladech & a úrokových sazbách.

Zůstaňte v obraze díky Moventum newsletteru

Exkluzivně pro odběratele:

  • Aktuální tržní údaje
  • Pozvánky k událostem
  • Další témata pro poradce

Zaregistrujte se hned!