AccountView
Přihlásit se
MoventumOffice
Careers

Vaše kariéra u společnosti Moventum

Zjistit více

Přidejte se k nám

Chcete se stát součástí našeho mezinárodního, motivovaného a přátelského týmu? Možná jste už shromáždili první zkušenosti ve finančním sektoru, na nichž nyní chcete stavět nebo hledáte v lucemburském atraktivním klíčovém sektoru novou profesní výzvu jako příchozí z jiného prostředí? Navíc pracujete rádi s lidmi a orientujete se na poskytování kvalitních služeb?

Pak se ucházejte o práci u společnosti Moventum!

Current offers

CLIENT RELATIONSHIP MANAGER (M/ F/ D)

We are hiring a

About the company

MOVENTUM S.C.A. is a Luxembourg based company which is part of the ProService Fintech/ Oaktree Capital Management group. We are a lead player in the field of fund distribution, wealth management and related services. Our clients are financial advisors and our goal is to help them achieve top quality performance for their own clients, who are retail and institutional investors based worldwide. We offer a trading platform, asset management solutions and a comprehensive range of middle- and back-office services, provided by highly experienced and dedicated international staff  in our Luxembourg, Brno, Frankfurt, Vienna and Warsaw offices.

About the job

As Client Relationship Manager your main areas of responsibilities are:

  • Build, maintain and proactively develop long-term relationships with our clients to maximize client satisfaction;
  • Day-to-day management and control of all clients’ queries, incl. acting as point of contact for complaints and escalating issues as appropriate;
  • Manage effective and timely onboarding of clients , incl. conducting AML/ KYC;
  • Proactively identify client needs, accordingly create plans to address them in collaboration with internal teams (e.g. IT, Operations, Marketing);
  • Identify cross-sell opportunities, create sales presentations and prepare sales proposals;
  • Participate in the preparation /review/ negotiation of agreements, offering documents, sales offers;
  • Conduct workshops and trainings with clients to increase revenues, ensure highest quality and improve client relationships;
  • Schedule regular meetings with customers to ensure their continuous satisfaction and loyalty.

About you

You are a highly motivated Client Relationship Manager with relevant working experience in a similar position, ideally in B2B Financial Services:

  • You have a proven track record of meeting and exceeding targets, incl. experience in tracking relevant KPIs (e.g. customer satisfaction);
  • You are client focused, service-minded and showing a dynamic attitude;
  • You are a team player - able to follow through and to work independently;
  • You are a problem-solver with strong analytical skills to develop solutions and make timely decision to speed up the problem-solving process;
  • You are comfortable working in a constantly changing environment with a professional work ethic;
  • You have excellent communication and negotiation skills – mother tongue level of German, fluent level of English (French / Luxembourgish and other European languages would be a valuable asset).

Location: Remote from Germany/ Austria

Are you looking for a change and are brilliant at what you do?
Be part of our team and apply now!
Please indicate your salary expectations and notice period.

JUNIOR ADMINISTRATIVNÍ PRACOVNÍK (skvělá příložitost pro absolventy) (M/F/D)

Společnost: Moventum a.s.
Adresa: Brno, Palác Padowetz, Bašty 413/2

Moventum je mezinárodní lucemburská platforma pro distribuci investičních fondů a poskytovatel služeb pro finanční poradce po celém světě – naši platformu využívá každý den více než 1 600 nezávislých finančních poradců. Platforma pro správu fondů má své sídlo v Lucembursku, mezinárodním finančním centru Evropy. Odtud působíme ve více než 140 zemích Ve střední Evropě činnost zajišťují vedle centrál v Lucemburku a ve Varšavě ještě pobočky ve Frankfurtu, Vídni a v Brně.

Pro naši českou pobočku v Brně hledáme zaměstnance na pozici:

JUNIOR ADMINISTRATIVNÍ PRACOVNÍK

Náplň práce:

  • Ověřování přijaté dokumentace z hlediska úplnosti a souladu s interními postupy
  • Správa a udržování interních záznamů o činnosti pobočky
  • Emailová komunikace s lucemburskou centrálou v angličtině
  • Příprava interních a externích reportů (denní reporting České národní bance, obchodní reporting vedení společnosti)
  • Telefonické ověřování pokynů klientů
  • Evidence a příprava poštovních zásilek

Požadujeme:

  • Minimálně středoškolské vzdělání
  • Znalost mluvené a psané angličtiny
  • Zkušenosti s administrativní a kancelářskou prací jsou výhodou (začátečníky zaškolíme)
  • Uživatelskou znalost práce s PC (Microsoft Office)
  • Spolehlivost a odpovědnost
  • Dobrou schopnost organizace práce

Nabízíme:

  • Zajímavou práci pro mezinárodní společnost
  • Účast na dynamickém rozvoji společnosti
  • Profesionální zaškolení
  • Přátelské pracovní prostředí
  • Smlouvu na dobu neurčitou po zkušební době
  • Stravenky
  • 25 dní dovolené
  • 13. plat

V případě Vašeho zájmu zašlete Vaše CV v českém i anglickém jazyce na email:

barbora.pavlova@moventum.cz

Máte zájem o spolupráci s námi?