AccountView
Přihlásit se
MoventumOffice
Přihlásit se

Přetrvávající inflace: Co by měli investoři do dluhopisů nyní zvážit

Pokles inflace je jak v USA, tak v Evropě spíše pomalý. Podobně i měnové uvolňování postupuje pomalu. Situace na trhu s dluhopisy zůstává nejasná. Přesto některé segmenty mohou mít lepší výkonnost než jiné. „Stále vidíme potenciál v dluhopisech s vysokým výnosem a krátký konec výnosové křivky je zatím atraktivní,“ říká Jan Zendulka, CEO Moventum a.s.

Nedávno se pokles inflace zastavil. V eurozóně vzrostla míra inflace z 2,4 na 2,6 procenta v květnu. V USA došlo k mírnému poklesu, ale při 3,3 procenta ceny stále rostou příliš rychle. „Dosáhnout inflačních cílů centrálních bank se v tuto chvíli jeví jako nereálné,“ říká Zendulka. Růst mezd a rostoucí ceny energií pravděpodobně zpomalí dezinflaci. To také vyvolává otázky o tempu snižování úrokových sazeb.

Nejistota ohledně budoucí měnové politiky amerického Fedu znamená malý entusiasmus na dlouhém konci výnosové křivky. V USA se letos očekávají maximálně dva škrty sazeb, i když překvapivě silný růst americké ekonomiky zatím žádnou akci od centrální banky nevyžaduje. Určitý tlak na americké dlouhodobé dluhopisy by mohl vzniknout z vysoké nabídky nových emisí. „Celkově, v kontextu velmi inverzní výnosové křivky, je krátký konec s výnosem 4,7 procenta zajímavý,“ vysvětluje Zendulka. Očekává vyrovnání křivky, přičemž dlouhý konec se bude pohybovat kolem 4,5 procenta. Výnosová úroveň amerických korporátních dluhopisů s vysokým výnosem kolem 7,7 procenta je pro mnoho investorů atraktivní.

Pro eurozónu Zendulka vidí možnost dalších zvýšení sazeb ECB v letošním roce, ale musíme počkat na další údaje o inflaci. Desetiletý německý vládní dluhopis aktuálně vynáší 2,6 procenta. „Na této úrovni je však neatraktivní; jeho reálná hodnota by měla být přes tři procenta,“ říká Zendulka. U evropských korporátních dluhopisů se nedávno spready dále zúžily díky dobré fundamentální situaci společností. Zde jsou dluhopisy s vysokým výnosem zajímavější než dluhopisy investiční stupně, protože jejich výnosy poskytují polštář v případě rozšíření spreadů nebo zvýšení úrokových sazeb.

Závěr: Vzhledem ke konstruktivnímu ekonomickému výhledu a fundamentálně zdravé situaci společností zvyšuje naše dceřiná společnost Moventum Asset Management svou expozici na úvěrové straně dluhopisů. Kromě toho je doba trvání mírně zkrácena ze čtyř na 3,5 roku kvůli trvale inverzní výnosové křivce. „Vidíme omezený cenový potenciál na dlouhém konci kvůli velmi opatrnému provádění snižování sazeb,“ vysvětluje Zendulka.

Ke stažení

Zde najdete naše Factsheets a brožury. Rovněž zde najdete: Ex-ante informace o nákladech & a úrokových sazbách.

Zůstaňte v obraze díky Moventum newsletteru

Exkluzivně pro odběratele:

  • Aktuální tržní údaje
  • Pozvánky k událostem
  • Další témata pro poradce

Zaregistrujte se hned!