AccountView
Přihlásit se
MoventumOffice
Přihlásit se

Zotavení trhů se investorům vyplácí

Lucemburk, 28. Duben 2021 - Na finančních trzích se v uplynulých měsících dalo vydělat mnoho peněz. Od propadu trhu v březnu 2020 způsobeného pandemií obzvláště akcie silně stoupají. Tento vývoj zřejmě ještě není u konce. „Vzhledem k pokroku v očkování a masivním podpůrným opatřením vlád lze v blízké budoucnosti očekávat silné hospodářské oživení“, říká Andreas Pál, viceprezident AT & CEE společnosti Moventum a CEO společnosti Moventum a.s. Z oživení profitují i aktivně řízená portfolia společnosti Moventum. V závislosti na investičním zaměření a stupni rizika dosáhly výnosy v roce po propadu trhů mezi 20 až téměř 50 procenty.

Ačkoliv není koronavirová pandemie ještě zvládnutá, zaznamenávají akciové trhy už měsíce podstatné přírůstky. Důvodem je na jedné straně vývoj v Číně, kde důsledná antikoronavirová politika umožnila silné zotavení, z něhož profituje průmysl na celém světě. V USA přispívají k situaci kromě pokroků při očkování fiskální balíčky vlády. A je to vidět. „Podniky konečně opět vytvořily statisíce nových pracovních míst, soukromá spotřeba stoupá, přírůstky jsou impozantní a náladu v podnicích je možné označit za téměř euforickou“, říká Pál.

I v Evropě máme rostoucí vývoj: Ve Velké Británii se výhled konjunktury podstatně rozjasnil, a to především díky úspěšné očkovací kampani. Kontinentální Evropa je sice ještě trochu pozadu, zátěží je pomalý začátek očkování a problémy s dodávkami pro průmysl. „Ale přesto indikátory sentimentu naznačují stále větší rozmach“, říká Pál. Index nákupních manažerů (PMI) průmyslu byl nedávno na nejvyšší úrovni, od začátku jeho měření v roce 1997. Dodavatelé sice ještě trpí kvůli lockdownům, mohli by ale profitovat z účinku odložené spotřeby. „Koneckonců, spotřebitelé mají kvůli omezením veřejného života na účtu mnoho peněz, které čekají jen na útratu“, říká Pál.

Vzhledem k tomu, že inflace ve střednědobém horizontu pravděpodobně zůstane relativně nízká, měly by centrální banky nadále podporovat trhy uvolněnou měnovou politikou. „Trhy se v uplynulých měsících již začínaly zotavovat“, říká Pál. Z toho profitovala i aktivně řízená portfolia Moventum, která už mnoho let poskytují dobrou výkonnost.

Vývoj portfolií MoventumPlus Aktiv (1. dubna 2020 – 31. března 2021, zaokrouhleno):

  • defenzivní: Dluhopisy minimálně 65 %, akcie minimálně 25 %. Vývoj aktiv: 21 %
  • vyvážené: Dluhopisy i akcie minimálně 45 %. Vývoj aktiv: 27,9 %
  • vyvážené Evropa: Dluhopisy i akcie minimálně 45 %. Vývoj aktiv: 26,4 %
  • dynamické: Dluhopisy minimálně 25 %, akcie minimálně 65 %. Vývoj aktiv: 36,9 %
  • ofenzivní: Akcie minimálně 90 %. Vývoj aktiv: 49,2 %

Více najdete na www.moventum.cz

Kontakt:
Moventum a.s.
Palác Padowetz
Bašty 413/2
602 00 Brno

Tel: + 420 734 727 828

Email: contact@moventum.cz

www.moventum.cz

Ke stažení

Zde najdete naše Factsheets a brožury. Rovněž zde najdete: Ex-ante informace o nákladech & a úrokových sazbách.

Zůstaňte v obraze díky Moventum newsletteru

Exkluzivně pro odběratele:

  • Aktuální tržní údaje
  • Pozvánky k událostem
  • Další témata pro poradce

Zaregistrujte se hned!