AccountView
Přihlásit se
MoventumOffice
Přihlásit se

Zklamání z indexů nákupních manažerů

Rotace od vysoce ceněných megakapitálů a akcií AI k malým a středním akciím a levným hodnotovým akciím je v plném proudu. Jako důvod se uvádí cyklus snižování úrokových sazeb v USA, který začne nejpozději v září, a spíše utlumené obchodní vyhlídky velkých IT skupin. Klesající náklady na financování jsou obecně vnímány jako pozitivní pro většinou vysoce zadlužené společnosti s malou tržní kapitalizací. Ve prospěch snižování úrokových sazeb hovoří také slabý hospodářský vývoj světového průmyslového sektoru. Zde se objevily naděje na alespoň dočasné oživení, které však byly zklamány neuspokojivými indexy nákupních manažerů v USA, Japonsku a eurozóně. Všechny se nyní opět nacházejí pod hranicí expanze. V eurozóně index nákupních manažerů v sektoru služeb také oproti očekávání poklesl, a to navzdory větru v zádech, který přineslo mistrovství Evropy ve fotbale v Německu a olympijské hry v Paříži. Nepříliš povzbudivá zůstává také situace zejména v Německu. Tolik sledovaný index podnikatelského klimatu ifo v červenci potřetí v řadě zklamal. Ani Čína není schopna dostat své ekonomické problémy pod kontrolu.  Tamní centrální banka se snaží stimulovat slabou domácí ekonomiku nečekaným snížením úrokových sazeb. Pouze americká ekonomika se zdá být nezlomná díky otevřeným stavidlům fiskální politiky. Ve druhém čtvrtletí vzrostl HDP o 2,8 % díky růstu spotřeby a kapitálových investic, který byl výrazně vyšší, než se očekávalo. Zároveň inflace měřená Fedem preferovaným indexem PCE meziročně mírně poklesla na 2,5 %.

V tomto prostředí klesl výnos Bundů o zhruba 10 bazických bodů a týden uzavřel na úrovni kolem 2,41 %. Pokles byl výraznější na krátkém konci, což způsobilo, že výnosová křivka se poněkud zkosila, což byl i případ USA. První snížení úrokových sazeb se pevně očekává již na zářijovém zasedání Fedu. ECB, která v červenci neotočila šroubem úrokových sazeb, si rovněž ponechala otevřené dveře pro další snížení úrokových sazeb v září. Firemní dluhopisy investičního stupně a dluhopisy s vysokým výnosem dobře navázaly na pozitivní výkonnost eurových státních dluhopisů. V tomto pro dluhopisové investice příznivém tržním prostředí si zisky připsala i dluhopisová strana portfolií společnosti Moventum.

Vzhledem k jejich kratší duraci však výkonnost nebyla tak dynamická jako na širokém dluhopisovém trhu. Akciové trhy trpěly poklesem akcií Mag 7 a dalších společností z odvětví polovodičů. Více utrpěl japonský akciový trh a rozvíjející se trhy. Regionální zaměření portfolií mělo neutrální dopad. Bylo patrné, že hodnotový segment překonal růstové akcie v USA i v Evropě. Přestože z toho portfolia mohla těžit u vybraných hodnotových fondů, celkové zaměření portfolií je stále více růstové. Pozitivním impulsem byla expozice vůči evropským malým kapitalizacím, jejichž ztráty byly nižší než ztráty velkých kapitalizací. Na úrovni sektorů negativně přispělo vysoké vážení v sektoru informačních technologií, které bylo částečně kompenzováno podvážením v sektoru spotřebního zboží a převážením v energetickém sektoru.

Ani portfolia Moventum se nevyhnula negativnímu vývoji akciových trhů v posledních dvou týdnech a všechna zaznamenala poklesy v souladu s tržními prognózami. Pozitivní trend na straně dluhopisů nestačil více než kompenzovat negativní akciovou složku. První z nich však nebyl zcela schopen držet krok v prostředí pozitivních úrokových sazeb kvůli svému umístění s kratší durací. Negativní výkonnost akciových a komoditních trhů v posledních dvou týdnech zatížila i portfolio PWM, ačkoli všechny dluhopisové fondy a obě alternativní strategie dokázaly dosáhnout zisků.

Ke stažení

Zde najdete naše Factsheets a brožury. Rovněž zde najdete: Ex-ante informace o nákladech & a úrokových sazbách.

Zůstaňte v obraze díky Moventum newsletteru

Exkluzivně pro odběratele:

  • Aktuální tržní údaje
  • Pozvánky k událostem
  • Další témata pro poradce

Zaregistrujte se hned!