AccountView
Přihlásit se
MoventumOffice
Přihlásit se

Vzestup díky rostoucím akciovým trhům a klesajícím výnosům dluhopisů

Poté, co předseda amerického Federálního rezervního systému jasně naznačil trhům, že v brzké době lze očekávat snížení úrokových sazeb, akciové a dluhopisové trhy nezadržitelně rostly. Všude bylo dosaženo nových historických maxim, včetně indexu Dax a amerického indexu S&P 500, ale i indický a švýcarský akciový trh zaznamenaly nová rekordní maxima. Stranickou náladu na akciových trzích nemohla zkalit ani předsedkyně ECB Lagardeová, která po rozhodnutí ECB o úrokových sazbách zaujala "jestřábí" postoj: téma snižování úrokových sazeb se v Radě vůbec neprobíralo. Trhy jsou nicméně přesvědčeny, že ECB bude rychle následovat, jakmile Fed začne snižovat úrokové sazby.

Scénář měkkého přistání je podporován celosvětově klesající mírou inflace. Roční míra inflace v USA na úrovni 3,1 % je v souladu s očekáváním. Také americký trh práce zůstává stabilní a nic nenasvědčuje tomu, že by se blížila recese. V Německu mezitím index ZEW pro ekonomická očekávání překvapivě silně vzrostl. Zde naděje účastníků trhu na snížení úrokových sazeb v blízké budoucnosti převážily nad chmurnou současnou hospodářskou situací. To se projevilo například v indexech nákupních manažerů ve službách a ve zpracovatelském průmyslu, které byly slabší, než se očekávalo. Dluhopisové trhy zaznamenaly v průběhu poklesu úrokových sazeb výrazné cenové zisky. Například desetiletý americký státní dluhopis se vrátil pod 4 %, zatímco ještě v říjnu se pohyboval nad hranicí 5 %. Nový "bodový graf" Fedu předpokládá pro rok 2024 snížení mediánu úrokových sazeb o 75 bb.

Trhy však již nyní počítají se šesti sníženími úrokových sazeb v roce 2024. V tomto prostředí si nejlépe vedly státní dluhopisy. Výrazných zisků dosáhly i úvěrové segmenty, které však za výkonností státních dluhopisů poněkud zaostávaly vzhledem k jejich kratší duraci. Dluhopisová strana portfolií Moventum se na tomto vývoji dokázala velmi dobře podílet. Na straně akcií se opět pozitivně vyvíjely všechny hlavní akciové trhy v čele s evropskými a americkými akciemi.

Nejnižší růst byl zaznamenán v Japonsku, kde jsou portfolia Moventum převážena, a na rozvíjejících se trzích, kde zejména čínský akciový trh vykazoval slabost a negativní výkonnost. Na úrovni stylu předčily hodnotové akcie růstové akcie ve Spojených státech, zatímco v Evropě byl úspěšnější růst. Portfolia Moventum jsou z hlediska stylu široce poziciována a mohla se na něm odpovídajícím způsobem podílet. Nadvážený sektor zdravotnictví nedosahoval výkonnosti indexu MSCI World. Avšak to bylo více než kompenzováno nadprůměrným výkonem nadváženého technologického sektoru. Příznivé prostředí pro akcie a dluhopisy vedlo v uplynulých dvou týdnech k růstu cen u všech strategií v portfoliích Moventum.

Na straně dluhopisů nebylo možné se plně podílet na rychlém poklesu úrovně výnosů, protože expozice ke snížení volatility nadále zahrnuje strategie spojené s peněžním trhem. Na straně akcií vytvořilo mírný protivítr převážení Japonska. Některé fondy s defenzivnějším umístěním také nebyly zcela schopny držet krok s tržní rally. Ve sledovaném období (04.12.2023-15.12.2023) vykázalo portfolio PWM v posledních dvou týdnech trvalou kladnou výkonnost, která byla obecně podpořena odpovídajícími příspěvky k výkonnosti všech složek portfolia.

Tržní prostředí prospělo zejména dluhopisovým a akciovým fondům, kterým se dařilo. Z dluhopisových fondů přesvědčil zejména FvS Bond Opportunities, který těžil ze své přibližně osmileté durace. Mezi akciovými fondy se na vrcholu umístil Comgest Growth Europe, který těžil z lepší výkonnosti růstových akcií. Zadní vítr z rostoucích akciových trhů a klesajících výnosů dluhopisů zajistil slušné cenové zisky také většině smíšených fondů. Problémy s tímto jednostranným tržním prostředím měl pouze nekorelovaný Nordea Alpha 10 MA. Z alternativních fondů utrpěly mírný neúspěch dvě strategie vola. Cena zlata byla v posledních dvou týdnech volatilní, přičemž HANSAgold zaznamenal celkově malou ztrátu.

Ke stažení

Zde najdete naše Factsheets a brožury. Rovněž zde najdete: Ex-ante informace o nákladech & a úrokových sazbách.

Zůstaňte v obraze díky Moventum newsletteru

Exkluzivně pro odběratele:

  • Aktuální tržní údaje
  • Pozvánky k událostem
  • Další témata pro poradce

Zaregistrujte se hned!