AccountView
Přihlásit se
MoventumOffice
Přihlásit se

Válka na Ukrajině

Jak dlouho bude tato válka trvat a jaké budou její důsledky, nelze dnes odhadnout. Ale když cena plynu během jediného dne stoupne o 60 % a z minima 3,375 EUR dne 22. května 2020 stoupne na rekordní cenu 345 EUR, pak by bylo označení exces nebo přehnanost hrubým podceněním nebo zlehčením.

Rusové neoznamují zastavení dodávek plynu, ani Západ nezavádí bojkot ruské energie. Ale ať už přijde cokoliv: Nikdo nebude schopen platit tuto cenu za plyn dlouhodobě - ani průmysl, ani domácnosti.

Cena ropy sice nestoupala tak prudce jako ceny pohonných hmot, ale přesto to při plnění nádrže na naftu pro topení nebo při tankování do auta hodně bolí. 

Zatímco výnosy státních dluhopisů v uplynulých dnech posilovaly, akcie výrazně klesaly. Jako téměř v každé krizi evropské akcie nadprůměrně ztrácely. Nutno souhlasit: Válka se odehrává v Evropě a geografická blízkost k Ukrajině je znepokojující.

Když se podíváme na konjunkturu a výhled, je nutné se obávat, že z hospodářského vzestupu, který jsme zaznamenali od doby, kdy byl koronavirus na vrcholu, mnoho nezbude. V rámci nové výrazné recese se mohou vyskytnout nové problémy v dodávkách i drastický pokles spotřebitelských výdajů. Existuje ale velká šance, že dojde znovu jen ke krátké, výrazné recesi, v jejímž důsledku ceny v celé oblasti - i ceny za energie - výrazně poklesnou nebo se i propadnou. Riziko inflace by se tím pádem snížilo a následovalo by další ekonomické oživení.

Správné načasování akcií v takovém prostředí je ale otázkou štěstí. Vzpomeňme na jaro 2020, kdy krátce po vypuknutí pandemie začal skvělý vzestup na burze a přitom okolní prostředí vlastně vysílalo jiné signály. 

Proto opět platí naše doporučení: Panika je špatný rádce.

V rámci našeho mandátu ke správě aktiv vývoj přesně sledujeme a podle potřeby na něj rychle reagujeme. V případě dalších dotazů jsme Vám samozřejmě kdykoliv k dispozici.

S přátelským pozdravem

Váš tým managementu portfolií

Moventum Asset Management S.A.

___________________________________

Zvláštní zpráva managementu portfolia: 09. březen 2022

Ke stažení

Zde najdete naše Factsheets a brožury. Rovněž zde najdete: Ex-ante informace o nákladech & a úrokových sazbách.

Zůstaňte v obraze díky Moventum newsletteru

Exkluzivně pro odběratele:

  • Aktuální tržní údaje
  • Pozvánky k událostem
  • Další témata pro poradce

Zaregistrujte se hned!