AccountView
Přihlásit se
MoventumOffice
Přihlásit se

V roce 2024 se v USA očekává v průměru pouze sedm snížení úrokových sazeb.

Po skvělém čtvrtém čtvrtletí začal nový rok poněkud pomaleji. Hlavní pozornost se však nadále soustředí na známá témata inflace, měnové politiky a recese, rámovaná geopolitikou. Kromě toho se koná řada přelomových voleb, počínaje volbami na Tchaj-wanu, které proběhly minulý víkend. Poměrně jednomyslný tržní konsenzus nadále předpokládá scénář měkkého přistání v USA. Postupně klesající míra inflace a jen pozvolna se zhoršující trh práce by měly americkému Federálnímu rezervnímu systému poskytnout dostatečný prostor pro první snížení úrokových sazeb od března. Nicméně údaje o inflaci a trhu práce zveřejněné v USA v prvních dvou týdnech tuto naději zmařily. Údaje z trhu práce za prosinec byly lepší, než se očekávalo, a míra nezaměstnanosti zůstala stabilní na úrovni 3,7 %.Meziroční míra inflace spotřebitelských cen se v prosinci zvýšila výrazněji, než se očekávalo, na 3,4 %, zatímco jádrová míra inflace klesla méně výrazně a nyní činí 3,9 V důsledku toho se očekávání ohledně snížení klíčové úrokové sazby opět poněkud zmírnila a v průměru se pro USA očekává "pouze" sedm snížení úrokových sazeb po 25 bb.

V souladu s tím zaznamenaly dluhopisové trhy na začátku roku opět mírně rostoucí úrokové sazby. Desetiletý německý Bund se opět obchoduje výrazně nad hranicí dvou procent a desetiletý americký státní dluhopis má tendenci se vrátit ke čtyřem procentům. Eurové podnikové dluhopisy s investičním ratingem zaznamenaly díky své kratší duraci o něco nižší pokles cen než státní dluhopisy. Dluhopisy s vysokým výnosem se dokonce dokázaly zcela odpoutat od negativního trendu státních dluhopisů a dosáhnout pozitivní výkonnosti. Dluhopisová strana portfolií Moventum z tohoto vývoje těžila. Poté, co trhy již v průběhu čtvrtého čtvrtletí očekávaly mnoho budoucích snížení úrokových sazeb, nebyla durace portfolia na konci čtvrtletí navzdory smíšenému ekonomickému výhledu dále zvyšována. Kratší durace v porovnání s dluhopisovým trhem tak ochránila portfolia před nadměrným poklesem cen.

Pokud jde o akcie, americké akcie převážené v portfoliích Moventum se z pohledu eurového investora vyvíjely pozitivně také díky zadnímu větru v podobě silnějšího amerického dolaru. Evropské akcie naopak zaznamenaly cenové ztráty. Nejvýraznější zisky zaznamenalo Japonsko - trh, který je v portfoliích již delší dobu převážený. Tamní společnosti nadále těží z oslabujícího jenu. Rozvíjející se trhy, které jsou nyní v portfoliích podváženy, pokračovaly v negativních výsledcích v čele s Čínou. Navzdory růstu úrokových sazeb se v USA dařilo růstovým společnostem, zatímco v Evropě vedly hodnotové akcie. Nadvážený sektor zdravotní péče si vedl výrazně lépe než MSCI World, který však v roce 2023 stále výrazně zaostával. Segment IT, který je i nadále nadvážen, rovněž dosáhl lepších výsledků.

Příznivé prostředí na akciových trzích vedlo v uplynulých dvou týdnech k růstu cen v portfoliích Moventum s vysokým podílem akcií, zatímco strategie s vysokým podílem dluhopisů trpěly růstem úrokových sazeb. Kratší durace a úvěrové přírůstky však zajistily lepší výkonnost. Na straně akcií investoři těžili z expozice vůči Japonsku a sektorového umístění. "Růstová" orientace se však ukázala jako nevýhodná, zejména v Evropě. Celkově mělo portfolio PWM v prvních dvou týdnech (1. 1. 2024 - 12. 1. 2024) nového roku boční trend. V rámci všech složek portfolia docházelo k pozitivnímu i negativnímu vývoji. Na straně akcií se v souladu s tržními prognózami pozitivně vyvíjely globální a americké strategie, zatímco evropské fondy klesaly. U dluhopisových fondů byl obrázek podobně smíšený. Strategie, které se zaměřují spíše na duraci, trpěly růstem úrokových sazeb, zatímco fondy s vysokou úvěrovou angažovaností a fondy s krátkou durací si vedly pozitivně. Rovněž smíšené fondy a alternativní strategie zaznamenaly rovnováhu vítězů a poražených. Výraznější pokles však zaznamenala cena zlata v důsledku posilujícího amerického dolaru.

Více o přehledu výkonnosti.

Ke stažení

Zde najdete naše Factsheets a brožury. Rovněž zde najdete: Ex-ante informace o nákladech & a úrokových sazbách.

Zůstaňte v obraze díky Moventum newsletteru

Exkluzivně pro odběratele:

  • Aktuální tržní údaje
  • Pozvánky k událostem
  • Další témata pro poradce

Zaregistrujte se hned!