AccountView
Přihlásit se
MoventumOffice
Přihlásit se

USA se ujímají vedení, Evropa následuje

Hospodářské klima v Evropě je stále rozkolísané, zatímco americká ekonomika se s cyklem zvyšování úrokových sazeb vyrovnala dobře. Pro investory zůstávají Spojené státy první volbou, a to i přes rostoucí rizika. „Situace v eurozóně je složitější, ale pozitivní překvapení jsou možná,“ říká Jan Zendulka, CEO společnosti Moventum a.s. „Zde by měli akcioví investoři postupovat velmi selektivně.“

Hospodářský vývoj v Evropě je nadále slabý, i když jsou patrné známky stabilizace. Od října index nákupních manažerů (PMI) soustavně roste, v poslední době však zůstává pod hranicí, která indikuje růst. Ve Spojených státech se však podařilo odvrátit recesi. „Zvýšení úrokových sazeb zatížilo některá odvětví, například komerční nemovitosti,“ říká Jan Zendulka. „Celkově však ke zpomalení růstu nedošlo.“ V neposlední řadě je to zásluha vlády, která je ochotna utrácet, přičemž fiskální stimuly z minulosti se projevily. V důsledku toho byla míra růstu revidována z nižší úrovně směrem nahoru a americký trh práce zůstává odolný.

To však zpomaluje pokles inflace, jelikož stabilní trh práce podporuje růst mezd. Přestože celková míra inflace v USA nedávno klesla z 3,4 % na 3,1 %. „Klíčovým faktorem je však míra jádrové inflace - bez cen energií a potravin,“ vysvětluje Jan Zendulka. „Ta zůstává na úrovni 3,9 procenta a je nepravděpodobné, že by se prozatím výrazněji snížila.“

To ponechává nejistotu ohledně počtu nadcházejících snížení sazeb. „Dojde ke zpoždění a neočekává se, že začnou dříve než na konci druhého čtvrtletí,“ předpovídá Jan Zendulka. V eurozóně zůstává centrální banka opatrná s ohledem na vývoj mezd, přičemž obavy vzbuzuje i jádrová inflace (únor: 3,1 %).

V této situaci je pozoruhodné, že akciové indexy dosáhly nových rekordních hodnot. V USA je tento nárůst tažen několika technologickými akciemi: na začátku března vzrostl akciový index S&P 500 meziročně o více než 20 %, bez technologických akcií by nárůst činil jen asi deset procent. „Velmi dobré čtvrtletní výsledky podpořily cenové fantazie, i když ocenění se stalo ještě ambicióznějším,“ říká Jan Zendulka. Vysoká očekávání zisků pro roky 2024 a 2025 v ekonomice odrážejí scénář no-landing, ačkoli některá odvětví by zaznamenala pokles zisků. Závěr: Momentum a váha technologií umělé inteligence hovoří pro americký trh. Pozdější nebo slabší snížení sazeb však v sobě skrývá potenciál zklamání. Trh by také zatížila zhoršující se krize komerčních nemovitostí.

Na této straně Atlantiku se v poslední době navzdory slabým ekonomickým podmínkám dobře vyvíjel i eurový akciový trh. Velmi cyklický průmyslový sektor by mohl těžit z prvních známek ekonomické stabilizace a evropské akcie zůstávají cenově dostupnější než americké. Zejména akcie s malou a střední kapitalizací se obchodují pod svými historickými průměry. Příležitosti k překvapení jsou možné také v případě, že centrální banka přikročí ke snížení sazeb. „V eurozóně opět nastává čas pro výběr akcií,“ vysvětluje Jan Zendulka.

Ke stažení

Zde najdete naše Factsheets a brožury. Rovněž zde najdete: Ex-ante informace o nákladech & a úrokových sazbách.

Zůstaňte v obraze díky Moventum newsletteru

Exkluzivně pro odběratele:

  • Aktuální tržní údaje
  • Pozvánky k událostem
  • Další témata pro poradce

Zaregistrujte se hned!