AccountView
Přihlásit se
MoventumOffice
Přihlásit se

USA: fiskální stimuly v boji proti recesi

Je už jasné, že republikánským kandidátem v prezidentských volbách v USA bude Donald Trump. Pokud Trump zvítězí, mohl by se pokusit podpořit domácí ekonomiku dalším zvyšováním amerického dluhu. „Na jedné straně by to bylo pro americkou ekonomiku příznivé – nicméně již nedávný vzestup byl založen na masivní politické podpoře,“ říká Jan Zendulka, CEO společnosti Moventum a.s.

Již několik měsíců se predikovalo výrazné oslabení americké ekonomiky a recese se zdála být na dlouhou dobu jistá - vždyť Federální rezervní systém v relativně krátké době prudce zvýšil klíčové úrokové sazby, aby bojoval proti inflaci. „Recese byla považována za cenu, kterou je třeba zaplatit za omezení míry inflace,“ vysvětluje Jan Zendulka. Od té doby však míra inflace výrazně poklesla a recesi se podařilo zabránit.

Hlavním důvodem byly fiskální stimuly: zatímco eurozóna měla v loňském roce rozpočtový schodek ve výši zhruba 3,5 % hrubého domácího produktu (HDP) a chce jej dále snižovat, Washington se drží při zemi: Po deficitu ve výši 5,4 % ve fiskálním roce 2022 dosáhl nový dluh v roce 2023 výše 6,3 %. Při započtení dopadů snížení dluhu ze studentských půjček se toto číslo dokonce zvýší z 3,9 na 7,5 procenta.

Výsledek: ekonomika USA překvapuje pozitivními čísly. Nejnovější předstihové ukazatele pro výrobní sektor a sektor služeb, které jsou klíčovými indikátory ekonomické výkonnosti, byly nedávno revidovány směrem nahoru a nyní se nacházejí jen těsně pod nebo nad důležitou hranicí 50 bodů. Hlasy o recesi umlčel i odolný trh práce. „Na trhu s nemovitostmi nyní pozorujeme také vyšší stavební aktivitu díky v poslední době méně restriktivní úvěrové politice bank,“ podotýká Jan Zendulka.

Listopadové prezidentské volby v USA mohou mít důsledky pro budoucí vývoj americké ekonomiky. Podle průzkumů se Trump ani současný prezident Joe Biden v současné době netěší vysoké popularitě. „Šance, že bude zvolen Trump, jsou rozhodně vysoké,“ míní Jan Zendulka. „Jeho volební vítězství by mohlo vést k dalšímu nárůstu státního dluhu, a to zejména proto, že v případě svého volebního vítězství již ohlásil snížení daní.“ Lze očekávat i další opatření fiskální politiky, která by měla v souladu s heslem "Amerika na prvním místě" podpořit domácí ekonomiku.

Co to znamená pro akciový trh? Trhy již v posledních týdnech dosáhly dobrých výsledků, zejména díky velkým technologickým akciím. „Zdá se, že tento humbuk je po zveřejnění velmi pozitivních čtvrtletních výsledků udržitelný,“ říká Jan Zendulka. Kromě toho je pravděpodobné, že zejména růstové akcie budou výrazně těžit z vývoje úrokových sazeb. „Do konce roku také očekáváme pozitivní trend napříč celým trhem.“ Na konci roku nelze vyloučit reakci akciových trhů na výsledek prezidentských voleb v USA. Z Trumpova zvolení by mohly těžit zejména akcie, které jsou přímo navázány na domácí ekonomiku USA.

Na rozdíl od akcií je Jan Zendulka opatrný, pokud jde o podnikové dluhopisy: „Úroveň výnosů již není atraktivní. O vysoké výnosy je jen omezený zájem, i když do tohoto segmentu již bylo vloženo mnoho optimismu.“

Více informací naleznete zde: www.moventum.cz

Ke stažení

Zde najdete naše Factsheets a brožury. Rovněž zde najdete: Ex-ante informace o nákladech & a úrokových sazbách.

Zůstaňte v obraze díky Moventum newsletteru

Exkluzivně pro odběratele:

  • Aktuální tržní údaje
  • Pozvánky k událostem
  • Další témata pro poradce

Zaregistrujte se hned!