AccountView
Přihlásit se
MoventumOffice
Přihlásit se

Údaje o inflaci v USA vyvolávají pozitivní náladu na akciových a dluhopisových trzích

Slabší než očekávané údaje o inflaci v USA vytvořily pozitivní náladu na akciových a dluhopisových trzích. Plošné zmírnění cenového tlaku vyvolalo mezi účastníky trhu naději, že rekordní zvyšování úrokových sazeb americkým Federálním rezervním systémem skončí dříve, než se očekávalo, a že by úrokové sazby mohly být dokonce brzy opět sníženy.

Zároveň se předpokládá, že se podaří zabránit sklouznutí ekonomiky do recese a že dojde k "měkkému přistání", neboť trh práce a spotřebitelská nálada Američanů zůstávají robustní. Hospodářská situace v eurozóně je méně povzbudivá. Průmyslová výroba vzrostla méně, než se očekávalo, poté co byly odpracovány zakázky nahromaděné během covidové pandemie, a nové zakázky zůstávají v útlumu. Slabá nálada v této oblasti se odrazila v indexu ZEW, průzkumu analytiků finančních trhů. Současná situace i ekonomická očekávání byla hodnocena jako slabší, než se předpokládalo. Konec recese v Německu a eurozóně je tedy v nedohlednu, což posiluje nižší váhu, kterou v současné době tomuto trhu dáváme. Hospodářská situace v Číně se mezitím stabilizovala. Povzbuzení po ukončení covidových opatření bylo krátkodobé. Nyní se však zdá, že růst dosáhl svého dna, neboť HDP za 2. čtvrtletí byl o něco lepší, než se očekávalo - to je pro nás znamení, že určitá expozice vůči rozvíjejícím se trhům a Číně by rozhodně měla být součástí dobře diverzifikovaného portfolia. V prostředí klesajících údajů o inflaci výrazně poklesly i úrokové sazby na krátkém i dlouhém konci a investoři do dluhopisů mohli zaznamenat odpovídající cenové zisky. Díky stále ještě kratší duraci a významným investicím do aktiv blízkých peněžnímu trhu dokázala dluhopisová část portfolií dosáhnout slušných zisků. Nebylo však možné plně držet krok s velmi pozitivním vývojem trhu v důsledku klesajících úrokových sazeb, zejména proto, že zisky u státních dluhopisů byly také vyšší než u podnikových dluhopisů, které jsou v portfoliích výrazněji zohledňovány. Akciové trhy zaznamenaly během dvou týdnů rovněž pozitivní vývoj, přičemž zisky v Evropě byly vyšší než v USA.

Tamní akciový trh také utrpěl oslabením amerického dolaru z pohledu eurového investora. Nedařilo se ani vysoce váženému japonskému akciovému trhu. Rozvíjející se trhy spolu s čínským akciovým trhem se vyvíjely v souladu s průmyslovými zeměmi. Netypicky pro klesající úroveň úrokových sazeb se nadprůměrně vyvíjel hodnotový segment, z čehož dokázala profitovat portfolia s vybranými fondy. Růstový segment naopak utrpěl slabší výkonností sektoru IT a komunikačních služeb, kde se v posledních týdnech pravděpodobně projevil až příliš velký humbuk kolem "umělé inteligence" a trh si nyní dovoluje vrátit trochu více realismu. Portfolia těžila z vysoké váhy v sektoru zdravotní péče, který dosáhl lepších výsledků.

Díky pozitivnímu vývoji na akciových a dluhopisových trzích zaznamenala všechna portfolia Moventum také výrazné zisky, přičemž téměř všechny alokované prostředky vzrostly. V porovnání s širším trhem byla portfolia poněkud brzděna pozicováním s kratší durací na straně dluhopisů a poněkud defenzivnějším pozicováním na straně akcií. 

Portfolio PWM se rovněž dokázalo zapojit do pozitivního tržního prostředí a zaznamenalo výrazný nárůst cen. Kladné podíly byly široce rozloženy napříč všemi investičními segmenty. Zvláště pozitivně vynikl vývoj cen zlata a smíšené fondy nadprůměrně těžily také z vývoje na straně akcií a dluhopisů. Aquantum Active Range, který byl koncipován spíše jako zajišťovací strategie, se v prostředí trvale rostoucích akciových trhů potýkal s problémy, zatímco dva dlouhé/krátké akciové fondy nebyly zastiženy na správné pozici.

Více na

Ke stažení

Zde najdete naše Factsheets a brožury. Rovněž zde najdete: Ex-ante informace o nákladech & a úrokových sazbách.

Zůstaňte v obraze díky Moventum newsletteru

Exkluzivně pro odběratele:

  • Aktuální tržní údaje
  • Pozvánky k událostem
  • Další témata pro poradce

Zaregistrujte se hned!