Trump 2: ne zrovna oblíbený kandidát akciového trhu
Nižší daně, cla na ochranu domácího průmyslu, přísnější kontrola imigrace - někdo by si mohl myslet, že plány Donalda Trumpa budou pro kapitálové trhy příznivé. Každé z jeho opatření by však přineslo nežádoucí - a skutečně masivní - vedlejší účinky. „Trumpovo vítězství by proto trhy nepřijaly pozitivně,“ předpovídá Jan Zendulka, CEO společnosti Moventum a.s.
Kandidát na prezidenta USA Donald Trump oznámil v případě svého vítězství různá opatření, z nichž tři jsou pro ekonomiku obzvláště významná. Za prvé: snížení daní. Snížení daně z příjmu, které Trump zavedl v roce 2018 a které má vypršet na konci roku 2025, se má stát trvalým. Kromě toho navrhl snížení sazby daně z příjmů právnických osob z 21 % na 15 %. „To by však muselo být financováno vyšším zadlužením,“ vysvětluje Jan Zendulka. A to i přesto, že se očekává, že rozpočtový deficit USA letos dosáhne 6,7 % HDP a v příštích deseti letech se bude pohybovat kolem šesti procent. „Kapitálové trhy by za další dluh požadovaly rizikovou prémii v podobě vyšších výnosů,“ dodává Jan Zendulka.
Druhé Trumpovo opatření: cla. V zájmu ochrany amerického průmyslu se dovozní clo na čínské zboží zvýší na 60 % a bude doplněno všeobecným vnějším clem ve výši deseti procent. „Zda to americkému průmyslu pomůže, se teprve uvidí,“ říká Jan Zendulka. Jisté však je, že s přičtením cel k cenám vzroste inflace. „Dokonce i zvýšení cel z doby Trumpova prvního prezidentství nakonec zaplatili američtí spotřebitelé, nikoli zahraniční vývozci,“ vysvětluje Jan Zendulka. Proto cla poškozují spotřebu a mají tendenci vést k vyšším úrokovým sazbám v důsledku zvýšené inflace.
Třetí opatření: přísnější hraniční kontroly a to, co Trump nazývá „největším deportačním programem v americké historii“. Výsledkem by bylo drastické snížení imigrace a počtu nelegálních migrantů v USA. „Toto opatření pravděpodobně také zvýší inflaci,“ říká Jan Zendulka. Vždyť podle odhadů tvoří více než osm procent texaské pracovní síly nelegální přistěhovalci. Očekávaný nedostatek pracovních sil v důsledku deportace by zvýšil mzdy a následně i ceny, což by rovněž vedlo ke zvýšení úrokových sazeb.
Celkově Jan Zendulka očekává v případě Trumpova vítězství rychlý a silný nárůst výnosů desetiletých amerických dluhopisů. „Dolar by v důsledku toho mohl výrazně posílit,“ předpokládá Jan Zendulka, “i když Trump ve skutečnosti chce slabší dolar.“ Pokud americký prezident za tímto účelem zasáhne na devizovém trhu, mohla by vzniknout nebezpečná spirála. „Dlouhodobým důsledkem by byla ztráta důvěry v americkou měnu, dolar by prudce klesl - a to by byl pro kapitálové trhy jed.“
Ke stažení
Zde najdete naše Factsheets a brožury. Rovněž zde najdete: Ex-ante informace o nákladech & a úrokových sazbách.