AccountView
Přihlásit se
MoventumOffice
Přihlásit se

Stříbro: malý bratr a velké trendy

Cena stříbra v posledních týdnech vzrostla - jak se říká, ve stínu zlata. Stříbro však není pouze následovníkem, má své vlastní hnací síly, zejména poptávku ze solárního a počítačového průmyslu. "Drahý kov tedy těží z aktuálních megatrendů," říká Jan Zendulka, CEO ve společnosti Moventum a.s.

Stříbro je považováno za „malého bratra“ zlata, jehož cena mezi únorem a dubnem výrazně vzrostla. V květnu stříbro také stouplo, dosáhlo jedenáctiletého maxima přes 32 dolarů za trojskou unci. Na konci května se obchodovalo za něco málo přes 31 dolarů, což znamená, že letos získalo 30 procent. Ve srovnání s polovinou února je nárůst dokonce přes 40 procent. Rekordní úrovně z roku 2011, kdy stříbro prolomilo hranici 40 dolarů na několik měsíců, jsou však stále daleko.

"Existují určité náznaky, že růst ještě neskončil," říká Jan Zendulka. Koneckonců, stříbro není jen finanční investicí a drahým kovem, ale je také primárně používáno jako průmyslový kov. Používá se například v solárních systémech a v moderních solárních článcích se používá pro vodiče a kontakty. Byla to tedy rostoucí poptávka z Číny, která zažívá boom v solárním průmyslu, co přispělo k nedávným nárůstům cen. Nicméně, stříbro není potřeba jen v odvětví fotovoltaiky jako supravodič, ale také v průmyslu počítačových čipů.

"Stříbro je tedy součástí produktů, které jsou stále častěji prodávány jako součást megatrendů," vysvětluje Jan Zendulka: "Umělá inteligence a dekarbonizace." Skutečnost, že rostoucí poptávka je vyrovnávána nabídkou stříbra, která se pravděpodobně v střednědobém horizontu výrazně nezvýší, má podpůrný vliv na cenu.

Ke stažení

Zde najdete naše Factsheets a brožury. Rovněž zde najdete: Ex-ante informace o nákladech & a úrokových sazbách.

Zůstaňte v obraze díky Moventum newsletteru

Exkluzivně pro odběratele:

  • Aktuální tržní údaje
  • Pozvánky k událostem
  • Další témata pro poradce

Zaregistrujte se hned!