AccountView
Přihlásit se
MoventumOffice
Přihlásit se

Silná data amerického pracovního trhu vyvracejí proroky recese

Silné údaje z amerického trhu práce opět ukázaly, že se proroci recese mýlili. Spolu s revizí červencových a srpnových údajů směrem nahoru vykazuje americký trh práce i nadále velkou stabilitu. Bez obav ze ztráty pracovních míst zůstanou výdaje amerických spotřebitelů pravděpodobně na vysoké úrovni, což je pro americkou ekonomiku klíčový faktor.

Velmi sledované průzkumy nákupních manažerů ISM také dopadly nad očekávání dobře pro výrobní sektor a v souladu s očekáváním pro důležitý sektor služeb. Ty se nadále kotují nad hranicí 50 bodů, což naznačuje expanzi v tomto sektoru. Pozitivní vývoj nových zakázek v americkém průmyslu potvrdil obraz stabilního reálného ekonomického vývoje. V Německu se mezitím index podnikatelského klimatu Ifo stabilizoval na nízké úrovni, přičemž zejména výhled byl hodnocen poněkud méně skepticky. Tamní stavebnictví naopak zůstává v hluboké krizi. Nový život by mu mohl vdechnout pouze brzký obrat ve vývoji úrokových sazeb. Naději dává pokračující klesající trend inflace. Celková i jádrová inflace v eurozóně v září klesly výrazněji, než se očekávalo. Oba údaje, které dosahují 4,3 %, resp. 4,5 %, jsou však stále výrazně nad dvouprocentním cílem ECB. V tomto ekonomicky stabilním prostředí, zejména v USA, výnosy státních dluhopisů nadále rostly.

Nadále také působila rétorika Fedu "vyšší na delší dobu". Díky stále ještě kratší duraci dokázala portfolia Moventum omezit ztráty na straně dluhopisů. Na rozdíl od předchozích týdnů se však tentokrát sektory spreadů nedokázaly vyhnout prostředí rostoucích úrokových sazeb a dluhopisy investičního stupně a dluhopisy s vysokým výnosem zaznamenaly pokles cen srovnatelný s poklesem cen státních dluhopisů. Na přelomu čtvrtletí došlo ke snížení cen obou segmentů ve prospěch státních dluhopisů, neboť očekáváme, že podnikové dluhopisy oproti státním dluhopisům budou i nadále oslabovat. Na straně akcií se pozitivně vyvíjel pouze americký akciový trh, zatímco evropské indexy a Japonsko uzavřely negativně. Výrazně slabší výkonnost vykázaly také rozvíjející se trhy. V portfoliích Moventum byla na začátku nového čtvrtletí snížena expozice vůči Evropě i rozvíjejícím se trhům, což se již pozitivně projevilo na výkonnosti. Naopak jako nevýhoda se ukázalo nadvážení v Japonsku. Navzdory rostoucím úrokovým sazbám překonal růstový segment výkonnost hodnotového segmentu na obou stranách Atlantiku. Ani portfolia Moventum se nevyhnula obtížnému prostředí slabých akciových a dluhopisových trhů a všechna vykázala zápornou cenovou výkonnost, která však odpovídala tržnímu prostředí. Zatímco zejména dluhopisová strana (kratší durace) přispěla k relativní výkonnosti pozitivně, na akciové straně převažovaly nepříznivé vlivy, včetně převážení Japonska a přidání rozvíjejících se trhů.

Portfolio PWM nedosáhlo ve sledovaném období plusu, protože nakonec převážily negativní impulsy ze strany dluhopisů a komodit. Na straně akcií se podařilo uzavřít v kladných číslech pouze americkému trhu. V souladu s tím utrpěly všechny třídy aktiv, jako jsou smíšené, dluhopisové a akciové fondy. Pouze floaterové fondy DWS a Pareto dokázaly přispět kladně a uniknout tak negativnímu prostředí úrokových sazeb a spreadů. V segmentu alternativních fondů působilo problémy prostředí vysoké volatility. Výkonnost cat bonds však byla jako obvykle stabilní. Silnější americký dolar a vyšší úrokové sazby vyvíjely tlak na cenu zlata a způsobily pokles cen HANSAgold.

Více.

Ke stažení

Zde najdete naše Factsheets a brožury. Rovněž zde najdete: Ex-ante informace o nákladech & a úrokových sazbách.

Zůstaňte v obraze díky Moventum newsletteru

Exkluzivně pro odběratele:

  • Aktuální tržní údaje
  • Pozvánky k událostem
  • Další témata pro poradce

Zaregistrujte se hned!