AccountView
Přihlásit se
MoventumOffice
Přihlásit se

Sbohem starým myšlenkovým vzorcům?

Lucemburk, 12. května 2022 - Současný svět staví některé investory před zcela nové problémy: některé klasické strategie postavené na jasných pravidlech již nefungují. "Hodnota nebo růst, malé a střední podniky nebo blue chips, cyklické nebo proticyklické již nejsou určujícími charakteristikami," říká Carsten Gerlinger, výkonný ředitel a vedoucí správy aktiv ve společnosti Moventum AM. "V současné době existují pouze dvě kategorie: Odvětví, která dosahují lepších výsledků, a další, která se dostávají pod výrazný tlak."

Mnozí investoři si jen pomalu uvědomují ekonomický význam probíhajícího problému Corona v Číně a také války na Ukrajině. Opět se ukazuje, že ve vysoce propojeném světě je ovlivněno více oblastí, než se možná původně předpokládalo. A že zejména v případě absolutně základních prostředků výživy, jako jsou průmyslové suroviny, je význam Ukrajiny a Ruska mnohem větší než v celkové přidané hodnotě. "Tato okolnost má odpovídající vliv na ceny a inflaci," říká Gerlinger.

"V současné době se světová ekonomika nachází ve fázi kolísání, neurčitosti," říká Gerlinger. Po deseti letech, kdy byly centrální banky holubicemi, se téměř skokem převlékly do jestřábího peří. "To, co bylo dříve možná příliš laxní měnovou politikou, nyní hrozí přejít do druhého extrému," říká Gerlinger. "Když se příliš přísná měnová politika setká s oslabující ekonomikou, vznikne nepříjemný mix."

Technologické společnosti, jejichž ceny akcií se v posledních týdnech dostaly pod tlak, trpí jako růstové akcie vyššími úrokovými sazbami. Ty, které slibují vysoké zisky až v budoucnu a zpočátku se zaměřují na růst, konkurují svým rizikem spíše úrokovým cenným papírům než solidním dividendám. Kromě toho jsou suroviny pro výrobu nezbytných dílů některých výrobců hardwaru pod tlakem, zdražují nebo již nejsou vůbec k dispozici. Není divu, že akcie technologických firem jsou v současnosti mezi investory méně oblíbené.

Ale ani klasické hodnotové akcie s rozsáhlými aktivitami po celém světě se nemohou cítit bezpečně. Je pravda, že mají často velkou cenovou sílu. Kolaps dodavatelských řetězců jim však může ztížit podnikání. Akciím s malou a střední tržní kapitalizací se často daří v příznivém ekonomickém prostředí; do nepříznivého počasí se obvykle nehodí. Cyklické tituly by měly tváří v tvář hrozící recesi oslabit, necyklické tituly by si měly vést lépe. Na trzích tomu tak ale není.

V současné době se trhy rozhodují téměř výhradně na základě toho, jak jsou postiženy společnosti nebo třídy aktiv. Růst cen komodit, zejména fosilních paliv, vede k růstu akcií ropného průmyslu. Obchodníci, dodavatelé - ať už velcí nebo malí, technologičtí nebo analogoví - z toho těží. Podobná situace je i u všech ostatních komodit, stejně jako u výrobců potravin. Může to znít cynicky, ale je to pravděpodobně nejdůležitější faktor, který bude v nadcházejících týdnech a měsících určovat výkonnost akciového trhu.

Více na www.moventum.cz

Ke stažení

Zde najdete naše Factsheets a brožury. Rovněž zde najdete: Ex-ante informace o nákladech & a úrokových sazbách.

Zůstaňte v obraze díky Moventum newsletteru

Exkluzivně pro odběratele:

  • Aktuální tržní údaje
  • Pozvánky k událostem
  • Další témata pro poradce

Zaregistrujte se hned!