Rekordní hodnoty na akciových trzích
Překvapivě dobré čtvrtletní údaje amerických internetových gigantů vedly k novým rekordům na akciových trzích. V USA index S&P500 uzavřel nad psychologicky důležitou hranicí 5 000 bodů. A dokonce i v Německu, které sužovaly protesty a stávky zemědělců, se indexu DAX podařilo dočasně vyskočit nad 17 000 bodů a dosáhnout tak nového historického maxima. Kromě dobrých údajů korporací udržovala akciovou rallye v chodu také oživená americká ekonomika. Trh práce zůstává mimořádně silný a údaje za leden výrazně překonaly všechny konsenzuální odhady.
Také tolik sledovaný index ISM pro výrobní sektor v USA byl lepší, než se očekávalo, a naznačuje oživení amerického průmyslu. V takovém ekonomickém prostředí si lze jen těžko představit masivní snížení úrokových sazeb, které si trhy započítaly. Americký Federální rezervní systém na svém zasedání na začátku února podle očekávání ponechal úrokové sazby na stabilní úrovni. Zklamáním však byla prohlášení, že snížení úrokových sazeb se očekává nejdříve v květnu. Trhy původně očekávaly první snížení sazeb již v březnu.
V průběhu tohoto týdne se účastníci trhu zaměří na údaje o inflaci v USA a budou doufat v pokračování dezinflačního trendu. Dobré ekonomické údaje a vyhlídka na pozdější zahájení snižování úrokových sazeb nadále vytvářejí tlak na výnosovou křivku. Desetiletý německý Bund zůstal nad hranicí 2,3 %, zatímco desetiletý americký státní dluhopis se opět téměř dostal na hranici 4,2 %. Díky prostředí "risk-on" překonaly podnikové dluhopisy investičního stupně i dluhopisy s vysokým výnosem výkonnost státních dluhopisů. Nedokázaly se však vyhnout negativnímu vlivu durace. V portfoliích Moventum jsou oba segmenty ve srovnání se státními dluhopisy stále převáženy. Celkově pomohlo umístění s kratší durací. Pokud jde o akcie, převážené americké akcie v portfoliích
Moventum dosahovaly lepších výsledků díky zadnímu větru v podobě silnějšího amerického dolaru. Příznivě se vyvíjel také japonský akciový trh s převáženou hodnotou. Rozvíjející se trhy, které jsou nyní v portfoliích podváženy, pokračovaly jako obvykle v horších výsledcích, v čele s Čínou. Navzdory novým podpůrným opatřením čínské centrální vlády akciový trh nenabírá na dynamice. Navzdory růstu úrokových sazeb se dařilo růstovým společnostem v USA a Evropě. Výkonnost vedly megakapitály ze sektoru informačních technologií, které jsou v portfoliích převáženy.
Dařilo se také spíše defenzivnímu sektoru zdravotní péče. V tržním prostředí, kterému dominují velké a megakapacity, se do značné míry vyhýbání se přidávání malých kapitalizací rovněž ukázalo jako výhodné. Příznivé prostředí na akciových trzích vedlo v uplynulých dvou týdnech k růstu cen v portfoliích společnosti Moventum, která se zaměřují na akcie. Strategie s vysokým podílem dluhopisů si také vedly dobře navzdory nepříznivému vývoji úrokových sazeb. Kratší durace a úvěrové přírůstky zajistily lepší výkonnost. Na straně akcií jsme těžili z expozice vůči USA a sektorového umístění. Výhodná se ukázala také růstová orientace.
Portfolio PWM si v uplynulých dvou týdnech vedlo dobře, přičemž k tomuto vývoji přispěly zejména smíšené fondy a akciové fondy typu long-only. V dluhopisových fondech se pozitivně projevily především strategie s krátkou splatností a floatery. Alternativy měly celkově boční trend a vývoj ceny zlata nepřinesl žádný nový impuls. Mezi akciovými fondy byla negativní výkonnost evropského hodnotového fondu Ardtur více než kompenzována velmi pozitivními příspěvky tří zbývajících růstově orientovaných akciových fondů.
Ke stažení
Zde najdete naše Factsheets a brožury. Rovněž zde najdete: Ex-ante informace o nákladech & a úrokových sazbách.