AccountView
Přihlásit se
MoventumOffice
Přihlásit se

Přetrvávající problémy na čínském trhu nemovitostí oslabují globální akciové trhy

Na základě přetrvávajících problémů na čínském trhu s nemovitostmi měly světové akciové trhy v posledních dvou týdnech slabší tendenci. Další tlak vyvíjely rostoucí výnosy dluhopisů, kde rostoucí ceny ropy vyvolaly mezi investory opětovné obavy z inflace.

Dezinflační trend patrný na základě údajů o inflaci zveřejněných v USA proto zlepšil náladu jen na krátkou dobu. Míra jádrové inflace podle očekávání klesla na 4,8 %, zatímco celková míra inflace vzrostla na 3,2 %, což bylo mírně pod očekáváním. Maloobchodní tržby v USA se vyvíjely překvapivě silně, což svědčí o přetrvávající pozitivní spotřebitelské náladě amerických spotřebitelů a vypovídá o robustnosti americké ekonomiky. Situace v eurozóně a v Německu je zcela odlišná. Zde probíhá politicky zamýšlená deindustrializace.

Průmyslová výroba v Německu se v červnu oproti předchozímu měsíci snížila o 1,5 %, v čele s výrobou dopravních prostředků. Výrazným rysem byla slabá poptávka z Německa i ze zahraničí. Odborníci proto očekávají pokračující pokles ekonomické produkce v aktuálním i čtvrtém čtvrtletí. Důvodem k obavám zůstává vývoj v Číně, kde je konec realitní krize v nedohlednu a vláda se svými kroky snaží situaci stabilizovat alespoň napůl, zatímco účastníci trhu nadále doufají ve velký stimulační balíček. Pod slabý vývoj se podepsaly nižší než očekávané maloobchodní tržby a průmyslová výroba. V důsledku toho bude Čína jako lokomotiva světové ekonomiky prozatím pravděpodobně chybět, což je vyhlídka, která není vítaná obzvláště pro německou ekonomiku, jež je silně závislá na vývozu. V uplynulých dvou týdnech pokračoval růst výnosů bezpečných státních dluhopisů.

Americké desetileté státní dluhopisy byly v některých případech kotovány na úrovni přes 4,3 %, německé dluhopisy Bunds na úrovni přes 2,7 %. Investice do dluhopisů proto zaznamenaly pokles cen. Díky kratší duraci dokázala portfolia Moventum omezit ztráty na straně dluhopisů. Pomohla také expozice v sektorech spreads, včetně podnikových dluhopisů investičního stupně a dluhopisů s vysokým výnosem, kde byly cenové ztráty díky zúžení rozpětí nižší. Kladně k výkonnosti přispěly také strategie s krátkou splatností a strategie blízké peněžnímu trhu. Na straně akcií evropské indexy nedosáhly lepších výsledků než indexy americké, které z pohledu eurových investorů také těžily ze silnějšího amerického dolaru. Snížení evropské expozice na začátku čtvrtletí se proto ukázalo jako užitečné.

Pozitivní bylo také rozhodnutí upustit od expozice v segmentu malých a středních podniků, jejichž výkonnost byla výrazně slabší než u velkých podniků. Růst úrokových sazeb znamenal, že růstové akcie ztratily více než akcie hodnotové. Díky svému vyváženému umístění z toho portfolia Moventum dokázala těžit pomocí vybraných hodnotových investic. Negativní dopad měla expozice vůči rozvíjejícím se trhům, které dominovala slabá výkonnost Číny. Na sektorové úrovni portfolia těžila ze své vysoké váhy v segmentu zdravotní péče. Ten se v posledních dvou týdnech vyvíjel pozitivně proti obecnému tržnímu trendu. Mírně nadvážený defenzivní sektor spotřebního zboží rovněž dosáhl lepších výsledků. V tomto prostředí negativního vývoje na akciových a dluhopisových trzích zaznamenala jednotlivá portfolia Moventum mírný pokles cen. Nicméně díky svému umístění na straně pevného příjmu a kladným alokačním příspěvkům na straně akcií překonala své příslušné tržní benchmarky. Portfolio

PWM se rovněž nedokázalo zcela vymanit ze slabšího tržního prostředí a ve sledovaném období dosáhlo mírně záporného výsledku. Tři ze čtyř strategií smíšených fondů se v tomto prostředí rovněž nedokázaly prosadit. Výkonnost fondu Nordea Alpha 10 MA byla kladná, což opět podtrhuje jeho pozitivní diverzifikační charakteristiky. Drahé kovy v prostředí rostoucích úrokových sazeb a silnějšího amerického dolaru nepřidávaly hodnotu. Naopak pozitivně přispěly výsledky alternativního segmentu (opční strategie, dluhopisy CAT)

Ke stažení

Zde najdete naše Factsheets a brožury. Rovněž zde najdete: Ex-ante informace o nákladech & a úrokových sazbách.

Zůstaňte v obraze díky Moventum newsletteru

Exkluzivně pro odběratele:

  • Aktuální tržní údaje
  • Pozvánky k událostem
  • Další témata pro poradce

Zaregistrujte se hned!