AccountView
Přihlásit se
MoventumOffice
Přihlásit se

Pozitivní překvapení v USA - chmurné vyhlídky v Německu

Americký index S&P500, na který nezapůsobily geopolitické problémy a vyhlídky na nové Trumpovo prezidentství, se vyšplhal na nové historické maximum - hlavně díky technologickým těžkým vahám, které v indexu dominují. Narativ o měkkém přistání zajistil důvěru a růst cen akcií i v prostředí mírně vyšších úrokových sazeb. Pozitivně překvapily údaje o americkém HDP za čtvrté čtvrtletí: s anualizovaným růstem o 3,3 % si americká ekonomika na konci roku vedla výrazně lépe, než se očekávalo. Díky silné soukromé spotřebě v současné době téměř neexistují známky výrazného zpomalení tempa růstu. Situace v Německu je naproti tomu méně povzbudivá.

V roce 2023 se HDP oproti předchozímu roku snížil o 0,3 %. Také vyhlídky zůstávají neradostné. Index podnikatelského klimatu Ifo v lednu podruhé za sebou klesl. Konsenzus očekával mírný nárůst. Vzhledem k pokračující restriktivní měnové politice ECB a nedostatku politické vůle k nezbytným strukturálním reformám se negativní nálada pravděpodobně příliš nezmění. To je další důvod, proč diverzifikovat investice globálně pomocí portfolií Moventum a vyhnout se domácí předpojatosti. Zatímco ECB zůstala na svém posledním zasedání podle očekávání nečinná, její rétorika naznačovala brzké uvolnění měnové politiky. V závislosti na vývoji inflace v příštích několika měsících se ukáže, zda k prvnímu snížení úrokových sazeb dojde v dubnu nebo v červnu. Tento týden zasedá Federální rezervní systém USA.

Trhy doufají v nové poznatky o způsobu snižování úrokových sazeb. Dobré ekonomické údaje způsobily, že úrokové sazby opět mírně vzrostly. Desetiletý německý Bund se vrátil nad hranici 2,30 %, zatímco desetiletý americký státní dluhopis uzavřel na úrovni kolem 4,15 %. Díky rizikovému prostředí se pozitivně vyvíjely podnikové dluhopisy investičního stupně a dluhopisy s vysokým výnosem, které se díky zpřísnění spreadů vyhnuly negativnímu vlivu durace. V obou segmentech jsou portfolia Moventum oproti státním dluhopisům převážena. Pomohla kratší doba polohování. Pokud jde o akcie, převážené americké akcie v portfoliích Moventum dosáhly lepších výsledků, a to i díky silnějšímu americkému dolaru. To kontrastovalo s negativní výkonností převáženého japonského akciového trhu. Chyběly zde stimuly ze strany japonské centrální banky. Rozvíjející se trhy, které jsou v portfoliích podváženy, pokračovaly v negativní výkonnosti, v čele s Čínou.

Navzdory růstu úrokových sazeb se růstovým společnostem v USA a Evropě dařilo lépe. Výkonnost vedly megakapitály ze sektorů IT a komunikačních služeb, které jsou v portfoliích nadváženy. O defenzivní sektor zdravotnictví nebyl zájem. V tržním prostředí, kterému dominují velké a megakapacity, se ukázalo jako výhodné vyhýbat se pokud možno malým kapitalizacím. Přívětivé prostředí na akciových trzích vedlo v posledních dvou týdnech k růstu cen v portfoliích Moventum s vysokým podílem akcií. Strategie s vysokým podílem dluhopisů si také vedly dobře, a to navzdory protivětru v podobě úrokových sazeb. Kratší durace a úvěrové přírůstky zajistily lepší výkonnost. Na straně akcií jsme těžili z naší expozice vůči USA a sektorového umístění. Výhodná se ukázala také růstová orientace.

Portfolio PWM si v uplynulých dvou týdnech vedlo dobře, k čemuž přispěly téměř všechny složky portfolia. Z alternativních nástrojů těžil fond Cat Bond ze svého vysokého carry, zatímco negativně korelovaný fond Aquantum si vedl negativně. Smíšené fondy těžily z dobré výkonnosti akciových trhů a nízké expozice vůči duraci. Mezi dluhopisovými fondy se pozitivně projevily strategie s vysokou úvěrovou angažovaností a fondy s krátkou durací/plovoucími fondy, které kompenzovaly negativní příspěvky fondů FvS a BlueBay s vysokou durací. Akciové strategie se vyvíjely pozitivně, přičemž zejména Comgest a GQG těžily ze své růstové orientace. Cena zlata měla ve sledovaném období boční trend.

Více o přehledu výkonnosti.

Ke stažení

Zde najdete naše Factsheets a brožury. Rovněž zde najdete: Ex-ante informace o nákladech & a úrokových sazbách.

Zůstaňte v obraze díky Moventum newsletteru

Exkluzivně pro odběratele:

  • Aktuální tržní údaje
  • Pozvánky k událostem
  • Další témata pro poradce

Zaregistrujte se hned!