Oslabení ekonomických dat v USA - Cyklické oživení v Evropě
Slabší údaje o americké ekonomice a trhu práce a méně jestřábí vyznění amerického Federálního rezervního systému daly účastníkům trhu novou naději na snížení úrokových sazeb. Spolu se solidními čtvrtletními údaji velkých amerických technologických společností to vedlo k růstu akciových trhů a růstu cen na dluhopisových trzích. Mezitím se zdá, že v Evropě dochází k cyklickému oživení, které bude pravděpodobně podpořeno snížením úrokových sazeb. V Německu vzrostl tolik sledovaný index podnikatelského klimatu Ifo výrazněji, než se očekávalo, přičemž se zlepšila složka očekávání a hodnocení současné situace.
Pozitivně překvapily také údaje o HDP za první čtvrtletí v eurozóně. Naopak údaje o HDP v USA byly slabší, než se očekávalo. Vývoj na trhu práce v dubnu také výrazně zaostal za očekáváním poté, co údaje v předchozích měsících většinou pozitivně překvapily. A v neposlední řadě se index nákupních manažerů ISM pro americký průmysl opět dostal pod hranici expanze 50 bodů. Fed sice podle očekávání neprovedl žádné změny úrokových sazeb, ale zpomalil kvantitativní zpřísňování, což znamená, že v budoucnu bude aktivně prodávat méně dluhopisů než v současnosti, aby snížil svou bilanci. To spolu se slabšími údaji z trhu práce posunulo výnos desetiletého amerického státního dluhopisu zpět k úrovni 4,50 %. Naproti tomu výnos Bundů byl méně volatilní a na konci sledovaného období zůstal na úrovni 2,50 %. V příznivějším tržním prostředí zaznamenaly růst i úvěrové segmenty. Dluhopisy investičního stupně rostly v souladu se státními dluhopisy a dluhopisy s vysokým výnosem o něco výrazněji. Portfolia Moventum se dokázala dobře podílet na tržním vývoji. Díky globální alokaci dluhopisových fondů bylo možné těžit z neúměrného poklesu úrokových sazeb v USA. Cenové zisky na akciových trzích byly široce diverzifikovány napříč regiony a vedlo k nim naše převážení japonských akcií. Intervence japonské centrální banky zastavily výprodej japonského jenu a z pohledu eurového investora zajistily vedle akciových zisků i měnové zisky.
V USA zaznamenaly nadprůměrné zisky zejména naše výrazně vážené růstové akcie, zatímco náš podvážený evropský akciový trh zaznamenal nejnižší růst. Výrazných zisků dosáhly také rozvíjející se trhy, a to díky krátkodobému oživení v Číně. Naopak investoři se nezaměřili na menší rozvíjející se trhy zahrnuté do naší analýzy. Zatímco v USA, jak bylo uvedeno výše, se jednoznačně dařilo růstovým akciím, v Evropě měly navrch akcie hodnotové. Na sektorové straně trh táhly technologické akcie, které mají v portfoliích Moventum dostatečně vysokou váhu. Mírně nadvážený defenzivní sektor zdravotní péče byl však méně vyhledávaný. Pozitivní výkonnost akciových a dluhopisových trhů v uplynulých dvou týdnech prospěla také portfoliím Moventum, která zaznamenala zisky. Zatímco vývoj na dluhopisové straně byl celkově příznivý, akciová strana trpěla nedostatečnou výkonností "růstu" v Evropě a malou šíří trhu v USA, protože zisky se tam silně soustředily na technologické megakapitály a defenzivní sektory nebyly v centru pozornosti.
Portfolio PWM si v uplynulých dvou týdnech vedlo mírně pozitivně, ale na výkonnosti akciových a dluhopisových trhů se dokázalo podílet jen podprůměrnou měrou. Všechny dluhopisové a smíšené fondy dosáhly do určité míry kladné výkonnosti. Z alternativních fondů vrátila část dosažených zisků zajišťovací strategie Aquantum Active Range. Naopak 7orca Vega Return dosáhla zisků. Výsledky akciových fondů byly smíšené. Morgan Stanley Global Brands utrpěl slabou výkonností defenzivních sektorů a Comgest Growth Europe slabou výkonností "růstu" v Evropě. Výraznějších zisků dosáhly fondy GQG. HANSAgold se nevyhnul korekci ceny zlata.
Ke stažení
Zde najdete naše Factsheets a brožury. Rovněž zde najdete: Ex-ante informace o nákladech & a úrokových sazbách.