AccountView
Přihlásit se
MoventumOffice
Přihlásit se

Optimismus na trzích: rostoucí ceny akcií a klesající výnosy dluhopisů

Účastníci trhu se zaměřili na údaje o inflaci v USA za duben. Po převážně negativních překvapeních z předchozích měsíců, která naznačovala konec dezinflačního trendu, došlo nyní k pozitivnímu překvapení. Úleva účastníků trhu se projevila v růstu cen akcií a poklesu výnosů dluhopisů. Oživily se naděje na snížení úrokových sazeb. Konkrétně jádrová inflace vykázala v dubnu meziměsíční nárůst o 0,3 %, zatímco v předchozích měsících docházelo k pravidelnému růstu cen o 0,4 %. Široký index inflace se rovněž zvýšil pouze o 0,3 %. Zveřejněny byly také slabší než očekávané maloobchodní tržby. I to bude pravděpodobně v budoucnu vyvíjet menší tlak na inflaci. Slábnoucí spotřeba navíc dává americkému Federálnímu rezervnímu systému nové argumenty, aby přece jen brzy začal snižovat úrokové sazby. Akciové trhy však pokračují v balancování na hraně. Stačí jeden "špatný" údaj o inflaci a naděje na snížení úrokových sazeb je zase pryč. Nesmí však příliš oslabit ani spotřeba a trh práce, protože to by v konečném důsledku mělo negativní dopad na zisky podniků. Mezitím se sentiment v Evropě nadále zlepšoval. Index ZEW pokračoval ve svém vzestupném trendu a vzrostl výrazněji, než se očekávalo.

K výraznému zlepšení došlo i v situační složce. Navzdory pokračujícímu negativnímu zpravodajství zůstává situace v Číně stabilní. HDP v 1. čtvrtletí vzrostl o 1,6 % - vládní cíl 5% růstu pro celý rok se tak zdá být na dosah. Mírně nižší než očekávané údaje o inflaci v USA způsobily další pokles výnosů a desetiletý státní dluhopis se posunul k úrovni 4,40 %. Výnos Bundů naopak osciloval kolem 2,50 %. V příznivém tržním prostředí zaznamenaly růst i úvěrové segmenty, a to víceméně v souladu se státními dluhopisy. Dluhopisová strana portfolií Moventum se díky poněkud kratší duraci vyvíjela pozitivně, ale ne tak dynamicky jako široký trh dluhopisů. Díky globálnímu (měnově zajištěnému) umístění však bylo možné těžit z neúměrného poklesu úrokových sazeb v USA.Cenové zisky na akciových trzích byly nejvyšší v Evropě. Americký trh také rostl, ale slabší americký dolar snížil zisky investorů uvažujících v eurech. Trvale slabý japonský jen způsobil, že japonský akciový trh uzavřel v eurech dokonce v záporných hodnotách. V rámci rozvíjejících se trhů byl tahounem indexu čínský akciový trh. Naopak investoři se nezaměřili na menší rozvíjející se trhy zahrnuté do našeho indexu. Z hlediska alokace nedokázala portfolia Moventum z tohoto vývoje těžit. Co však pomohlo, byla lepší výkonnost sektorů zdravotnictví a technologií, které jsou v portfoliích nadváženy.

Na úrovni stylů si "růstová" a "hodnotová" portfolia vedla podobně - dopad na výkonnost byl tedy zvládnutelný. Pozitivní výkonnost na akciových a dluhopisových trzích v posledních dvou týdnech prospěla také portfoliím Moventum, která všechna zaznamenala zisky. Dluhopisová strana však utrpěla v prostředí pozitivních úrokových sazeb svým umístěním s kratší durací a na akciové straně se negativně projevila zejména negativní výkonnost převáženého japonského akciového trhu. To bylo jen částečně kompenzováno příznivou sektorovou pozicí. Toto obecně příznivé tržní prostředí také zajistilo v posledních dvou týdnech (6.5.2024-17.5.2024) přiměřené zisky v celém portfoliu PWM. Všechny složky portfolia si vedly pozitivně. V rámci alternativních nástrojů zaznamenal mírně zápornou výkonnost - v souladu s trendem - pouze zajišťovací fond Aquantum Active Range. Všechny ostatní fondy dosáhly zisků. Smíšené fondy, dluhopisové fondy a akciové fondy těžily z příznivých tržních podmínek. V rámci akciových fondů byly přesvědčivé jak hodnotové, tak růstové strategie. Mezitím fond HANSAgold těžil z pokračující rallye ceny zlata. Díky měnovému zajištění neměl slabší americký dolar na tento fond žádný negativní dopad.

Performance overview.

Ke stažení

Zde najdete naše Factsheets a brožury. Rovněž zde najdete: Ex-ante informace o nákladech & a úrokových sazbách.

Zůstaňte v obraze díky Moventum newsletteru

Exkluzivně pro odběratele:

  • Aktuální tržní údaje
  • Pozvánky k událostem
  • Další témata pro poradce

Zaregistrujte se hned!