AccountView
Přihlásit se
MoventumOffice
Přihlásit se

Nárůst akcií vzdoruje ekonomickým mrakům na obzoru

Pod heslem "Špatné zprávy jsou dobré zprávy" se globální akciové trhy v posledních dvou týdnech vyvíjely pozitivně. Zejména slabší než očekávaná zpráva o americkém trhu práce s výrazným nárůstem míry nezaměstnanosti na 3,8 procenta ukázala, že probíhá zpomalování. To by mělo snížit tlak na mzdy a střednědobě tlumit inflaci. Pro americkou centrální banku by to znamenalo, že další zvyšování úrokových sazeb je zbytečné - což akciové trhy potěšilo. Ekonomika USA vykazuje solidní expanzi, kterou podtrhuje například stabilní soukromá spotřeba a rostoucí indexy nákupních manažerů v sektoru služeb a výroby. Prudký pokles americké ekonomiky do recese a tedy výrazné snížení odhadů zisku pro firmy se zdá v krátkodobém horizontu nepravděpodobné. Historicky je toto "měkké přistání" nebo dokonce "scénář bez přistání" po takovém měnovém zpřísnění však bezprecedentní. Pro hospodářský vývoj ve čtvrtém čtvrtletí a v roce 2024 zůstáváme v USA stále skeptičtí.

V eurozóně inflační čísla klesla méně silně než se očekávalo. Při pohledu na detaily je však patrné, že disinflační trend je stále v platnosti. Otázkou zůstává, zda ECB na svém zasedání tento týden oznámí konec zvyšování klíčových sazeb, nebo zda udělá poslední malý krok k úrokovým sazbám. Pro ekonomiku eurozóny zůstávají vyhlídky stále zamlžené. Maloobchodní tržby klesly silněji než se očekávalo a "růst" peněžní zásoby M3 byl v ročním srovnání poprvé od května 2010 negativní: typický znak trvající hospodářské slabosti.

Navzdory z hlediska dluhopisů výhodným ekonomickým datům výnosy státních dluhopisů pokračovaly ve svém růstu. Dluhopisové investice tak zaznamenaly poklesy. Pravděpodobným důvodem je růst cen ropy kvůli prodlouženým omezením produkce ze strany Saúdské Arábie. Trvalý růst cen energií představuje hrozbu inflačního náporu, který by mohl zničit příběh blížícího se vrcholu úrokových sazeb. Portfolia Moventum byla schopna omezit ztráty na straně pevných výnosů díky umístění s kratší durací. Užitečným bylo také zapojení do sektorů spreadu, včetně korporátních dluhopisů s ratingem Investment Grade a High Yield, kde díky zužování spreadu byly dokonce dosaženy zisky. Krátkodobé a peněžní strategie také přispěly k pozitivnímu vývoji. Na straně akcií se evropské indexy vyvíjely slaběji než indexy v USA, které z pohledu eura-investora těžily také z posílení amerického dolaru.

I japonský trh, který je v portfoliích nadhodnocen, se vyvíjel nadprůměrně. Zapojení do rozvíjejících se zemí také ukázalo pozitivní vývoj, poté co Čína oznámila nová opatření na podporu ekonomiky. V USA měl segment "Growth" a zejména technologické hodnoty náskok. Prostřednictvím příslušných fondů mohla portfolia v tomto vývoji participovat. V Evropě však v důsledku vývoje úroků segment "Value" vykázal lepší výsledky. To mělo na portfolio neutrální dopad. Slabou výkonnost ukázal vysoko vážený sektor zdravotnictví. V prostředí pozitivních akciových trhů a smíšených dluhopisových trhů portfolia Moventum zaznamenala pozitivní vývoj kurzu. Díky jejich pozici na straně dluhopisů a pozitivním příspěvkům z allokace akcií bylo možné dosáhnout lepšího výkonu ve srovnání s příslušnými tržními benchmarky.

Portfolio PWM v referenčním období zaznamenalo pozitivní vývoj, který byl poháněn téměř všemi fondy v portfoliu. Smíšené fondy, akciové fondy pouze s dlouhým postavením a produkt konvertibilních dluhopisů těžily z příznivého prostředí akciových trhů. Vybrané dluhopisové fondy se téměř všechny díky krátké době trvání a/nebo závazkům v oblasti úvěrů mohly vyhnout negativnímu vývoji trhů státních dluhopisů. Alternativy poskytovaly stabilní pozitivní příspěvky. Pouze cena zlata musela v prostředí silnějšího amerického dolaru akceptovat poklesy kurzu.

Přehled výkonu.

Ke stažení

Zde najdete naše Factsheets a brožury. Rovněž zde najdete: Ex-ante informace o nákladech & a úrokových sazbách.

Zůstaňte v obraze díky Moventum newsletteru

Exkluzivně pro odběratele:

  • Aktuální tržní údaje
  • Pozvánky k událostem
  • Další témata pro poradce

Zaregistrujte se hned!