AccountView
Přihlásit se
MoventumOffice
Přihlásit se

Malé hodnoty s velkými příležitostmi

Ekonomika a ceny na akciových trzích se již delší dobu vyvíjejí odlišným směrem. Zatímco německý ekonomický růst je pomalý, akcie jsou na cestě k rekordním hodnotám. To se však týká především velkých podniků. Naproti tomu akcie s malou tržní kapitalizací se obchodují s vysokými diskonty. „Hodina malých a středních podniků teprve přijde,“ říká Jan Zendulka, CEO společnosti Moventum a.s. „Ale ještě tam nejsme.“

V loňském roce se výkon německé ekonomiky snížil o 0,3 % a prognózy pro letošní rok se pohybují od malého nárůstu až po další pokles. Na výraznější oživení si budeme muset pravděpodobně počkat až do roku 2025. Německý akciový index (Dax) je na tom zcela jinak: od října si připsal téměř 20 % (k 22. únoru). „Rozdíl mezi výkonností cen akcií a hospodářským vývojem v Německu je obrovský,“ říká Jan Zendulka. Vysvětlení: mnoho německých společností těží ze zlepšeného hospodářského vývoje v zahraničí. „Německo je i nadále silnou exportní ekonomikou,“ dodává Jan Zendulka.

Z lepší hospodářské situace v Americe a Asii nejvíce těží mezinárodně orientované společnosti v indexu Dax. V průměru nevytvářejí v Německu ani pětinu svého obratu - u menších společností MDax se toto číslo pohybuje kolem 30 % a u akcií SDax je to dokonce přes 40 %. „Mnoho malých a středních firem se více zaměřuje na domácí ekonomiku,“ vysvětluje Jan Zendulka, „budou mít větší prospěch z obratu v úrokových sazbách.“

Otázkou však je, zda obrat ve vývoji úrokových sazeb nastane podle očekávání. Vždyť americká ekonomika si nadále vede překvapivě dobře, zatímco míra inflace klesá jen pomalu. Naposledy byla ještě na úrovni 3,1 % a v prosinci se dokonce vyšplhala na 3,4 %. Zápis ze zasedání amerického Federálního rezervního systému z konce ledna ukazuje, že většina měnových autorit vidí nebezpečí příliš brzkého snížení úrokových sazeb. Evropská centrální banka se zase nadále obává růstu mezd, který představuje riziko inflace.

„To vše omezuje fantazie o snižování úrokových sazeb,“ říká Jan Zendulka. „Ten správný čas pro investice do akcií s malou tržní kapitalizací proto ještě nenastal.“ Tuto dobu klade do druhé poloviny roku 2024, a pokud investujete do malých kapitalizací, je lepší tak učinit v USA než v Evropě, kde ekonomika zatím zůstane slabší. Malé kapitalizace však investorům nabízejí velké příležitosti: „Mnoho akcií s malou kapitalizací je atraktivněji oceněno, než tomu bylo po mnoho let,“ vysvětluje Jan Zendulka. Nyní se obchodují se slevou oproti akciím s velkou tržní kapitalizací.

Více informací naleznete zde: www.moventum.cz

Ke stažení

Zde najdete naše Factsheets a brožury. Rovněž zde najdete: Ex-ante informace o nákladech & a úrokových sazbách.

Zůstaňte v obraze díky Moventum newsletteru

Exkluzivně pro odběratele:

  • Aktuální tržní údaje
  • Pozvánky k událostem
  • Další témata pro poradce

Zaregistrujte se hned!