AccountView
Přihlásit se
MoventumOffice
Přihlásit se

Jestřábovo rozhodnutí o úrokové sazbě bylo popsáno jako mírné zvýšení úrokových sazeb

Zatímco pozastavení cyklu zvyšování sazeb, které minulý týden oznámil americký Federální rezervní systém, se očekávalo, rozhodnutí ECB bylo na ostří nože. Nakonec se "jestřábům" podařilo prosadit zvýšení hlavní refinanční sazby o 25 bazických bodů na 4,5 % - pravděpodobně poslední zvýšení pro současný cyklus úrokových sazeb. V souladu s tím bylo toto rozhodnutí charakterizováno jako "holubičí zvýšení sazeb". Ve Spojených státech se konec cyklu zvyšování sazeb nezdá být předurčen. Příští zasedání v listopadu by pravděpodobně mohlo být posledním zvýšením sazeb na programu. Alespoň tak lze interpretovat nahoru upravený "bodový graf" členů centrální banky. Prezident Fedu Powell na tiskové konferenci rovněž zdůraznil novou mantru "vyšší na delší dobu", což účastníky trhu, kteří spekulovali na snížení úrokových sazeb v blízké budoucnosti, rozhořčilo. V souladu s tím výnosy státních dluhopisů nadále rostly a způsobily ztráty investorům do dluhopisů. K tomu přispěl i růst cen ropy, který podnítil obavy z nového nárůstu inflace. To se projevilo již v srpnových údajích o inflaci v USA, která v meziměsíčním srovnání opět výrazněji vzrostla. Další ekonomické údaje v Číně v poslední době vykazovaly stabilizaci na nízkých úrovních, včetně průmyslové výroby a maloobchodních tržeb. To by mohlo mít pozitivní dopad i na exportní ekonomiku v Německu. V souladu s tím se složka očekávání indexu ZEW v rozporu s konsensem mírně zlepšila.

První odhady indexů nákupních manažerů v Německu rovněž ukázaly mírně rostoucí hodnoty pro sektor služeb a zpracovatelský průmysl, které byly nad výsledky z předchozího měsíce i nad konsenzuálními prognózami. Jak již bylo zmíněno, rétorika "vyšší na delší dobu" způsobila růst úrokových sazeb na kapitálovém trhu. Díky pozici s kratší durací se portfoliím Moventum podařilo omezit ztráty na straně pevného výnosu. Pomohla také expozice v sektorech s rozpětím, jako jsou podnikové dluhopisy investičního stupně a dluhopisy s vysokým výnosem, kde zúžení rozpětí vedlo v některých případech dokonce k ziskům. Pozitivně k vývoji přispěly také strategie s krátkou splatností a strategie blízké peněžnímu trhu.

Na straně akcií evropské indexy překonaly indexy v USA, které z pohledu eurových investorů těžily ze silnějšího amerického dolaru, ale byly více negativně ovlivněny rostoucími úrokovými sazbami. Japonský trh - v portfoliích převážený - překonal výkonnost a dosáhl pozitivních výsledků. Japonská centrální banka na svém posledním zasedání udělala to, co umí nejlépe: totiž nic. Konec politiky záporných úrokových sazeb je tedy v nedohlednu. Rozvíjející se trhy si tak vedly lépe než průmyslové země. Na těch, jak v Evropě, tak v USA, vzhledem k vývoji úrokových sazeb ztrácel "růstový" segment a s ním i technologické akcie. Naopak hodnotové akcie dosáhly lepších výsledků.

Přestože se portfolia Moventum nedokázala zcela vyhnout negativnímu prostředí na akciových a dluhopisových trzích, dokázala překonat trh díky vybraným fondovým pozicím na straně dluhopisů a pozitivním alokačním příspěvkům na straně akcií (včetně Japonska a rozvíjejících se trhů).

Portfolio PWM zůstalo stabilní i přes nepříznivé vlivy na straně akcií a dluhopisů. Přispěl k tomu mimo jiné pozitivní vývoj v alternativních strategiích. V dluhopisových fondech vykázaly pozitivní vývoj fondy s vysokou úvěrovou hodnotou a fondy s krátkou dobou splatnosti/floatery a slabší výkonnost měly pouze dluhopisové fondy s vyšší durací. V oblasti akcií a konvertibilních dluhopisů si všechny fondy vedly v souladu s trhem. Cena zlata dokázala po dlouhém období sucha opět mírně pozitivně přispět.

Ke stažení

Zde najdete naše Factsheets a brožury. Rovněž zde najdete: Ex-ante informace o nákladech & a úrokových sazbách.

Zůstaňte v obraze díky Moventum newsletteru

Exkluzivně pro odběratele:

  • Aktuální tržní údaje
  • Pozvánky k událostem
  • Další témata pro poradce

Zaregistrujte se hned!