AccountView
Přihlásit se
MoventumOffice
Přihlásit se

Investoři orientovaní na výnos profitují z ekonomického zotavení

Lucemburk, 20. dubna 2021 – V uplynulých měsících zažili investoři bohatou úrodu. „Mezi únorem a březnem 2020 způsobilo vypuknutí koronavirové pandemie a omezení veřejného života pád akciových trhů“, říká Andreas Pál, viceprezident AT & CEE společnosti Moventum a CEO společnosti Moventum a.s. Od té doby se ale vývoj výrazně zlepšuje. Z toho mimořádně profitují i portfolia ETF/indexových fondů společnosti Moventum, které byly založeny počátkem dubna 2020. „Okamžik by mohl být těžko zvolen lépe, roční výkonnost je více než skvělá.“

Defenzivní portfolio MOVEactive ETF Defensiv tak vykázalo výnos již 16,1 procent. Ofenzivní strategie dosahuje dokonce více než 40 procent v jejich prvním roce na trhu. „Tím leží portfolia daleko nad plánem a dosáhly pro investory ještě podstatně více než bylo zamýšleno“, říká Pál.

Akciové trhy byly v uplynulých měsících podporovány z různých stran: Už v polovině roku 2020 se zotavilo hospodářství Číny, a to na celém světě urychlilo poptávku po průmyslovém zboží. S postupem očkovacích kampaní proti covidu v průmyslových zemích se i tam konjunktura opět rozeběhla, a to především v USA. O další rozmach se tam postaraly velké fiskální balíky od vlády. „Zotavení to bude popohánět i v nadcházejících měsících“, říká Pál.

Silným se ukazuje hlavně průmysl, který trpí omezeními veřejného života v rámci pandemie méně. Ale s normalizací situace postoupí kupředu i poskytovatelé služeb, mimo jiné proto, že domácnosti v uplynulých měsících uspořily enormní částky. „Nahromaděná spotřeba se rozeběhne, peněz je tu dost“, říká Pál.

Tím opět výrazně stoupnou i zisky akciových společností: V USA předpokládá shodná prognóza pro 1. čtvrtletí 2021 přírůstek zisku na akcii asi 25 procent ve srovnání se stejným čtvrtletím loňského roku. Pro Evropu se v příštích čtvrtletích očekávají nárůsty mezi 25 a 80 procenty.

I s dluhopisy bylo sice možné kvůli nadále volnější měnové politice centrálních bank dosáhnout z části výrazných výnosů. Menší riziko ale investoři zaplatili nižšími výnosy. To ukazuje vývoj aktiv portfolií ETF/indexových fondů společnosti Moventum AM, které obsahují investice s prvotřídními referencemi nezávisle na produktu a poskytovateli. Nabízejí produkty v různých rizikových třídách a jsou určeny pro investory s investičním horizontem minimálně pět let.

Vývoj aktiv MOVEactive ETFs (1. dubna 2020 – 31. března 2021, zaokrouhleno):

  • Kontrolovatelné riziko: defenzivní: akciové ETF 30 %, dluhopisové ETF 70 %. Vývoj aktiv: 16,1 %
  • Vyšší riziko: vyvážené: akciové ETF 50 %, dluhopisové ETF 50 %. Vývoj aktiv: 22,95 %
  • Vysoké riziko: dynamické: akciové ETF 70 %, dluhopisové ETF 30 %. Vývoj aktiv: 32,6 %
  • Velmi vysoké riziko: ofenzivní: do 100 % akciových ETF. Vývoj aktiv: 40,2 %

Více najdete na www.moventum.cz

Kontakt:
Moventum a.s.
Palác Padowetz
Bašty 413/2
602 00 Brno

Tel: + 420 734 727 828

Email: contact@moventum.cz

www.moventum.cz

Ke stažení

Zde najdete naše Factsheets a brožury. Rovněž zde najdete: Ex-ante informace o nákladech & a úrokových sazbách.

Zůstaňte v obraze díky Moventum newsletteru

Exkluzivně pro odběratele:

  • Aktuální tržní údaje
  • Pozvánky k událostem
  • Další témata pro poradce

Zaregistrujte se hned!