AccountView
Přihlásit se
MoventumOffice
Přihlásit se

Globální ekonomické trendy: Růst výnosů z dluhopisů a dynamika inflace v USA

Silná ekonomická data a vysoké inflační údaje z USA vedly k růstu výnosů vládních dluhopisů a poklesu akciových trhů. Existují také známky zlepšení ekonomického výhledu v Evropě, které pohání průmyslový sektor a začátek cyklu budování zásob. To se mezi jinými projevuje silným růstem indexu ZEW. Spotřebitelské ceny v USA v březnu vzrostly více než se očekávalo, o 0,4 % oproti předchozímu měsíci. Jádrová inflace také překonala očekávání a roční míra zůstala na 3,8 %. Spolu se silnými maloobchodními tržbami, které ukazují, že američtí spotřebitelé rádi utrácejí, neexistuje mnoho důkazů o ekonomickém poklesu, který by odůvodňoval snížení úrokových sazeb Fedem. Podle toho se na tento rok počítá pouze s jedním nebo dvěma sníženími úrokových sazeb, která se očekávají nejdříve v červenci nebo září. Větší jistota se očekává po dalším zasedání Fedu 1. května.

Na rozdíl od amerického Federálního rezervního systému zůstává ECB na cestě ke snižování, jak uvedla prezidentka ECB Lagardeová po posledním zasedání Fedu. První snížení se očekává v červnu. Očekávání snížení úrokových sazeb ECB před Fedem zatížilo směnný kurz EUR/USD a vedlo k oslabení eura. Konec trendu deflace v USA způsobil, že výnos z 10letých amerických vládních dluhopisů stoupl na více než 4,60 procenta. Současně výnos z německých Bundů vzrostl na více než 2,50 procenta. Také úvěrové segmenty neunikly ztrátám poháněným úroky. Dluhopisy s investičním stupněm i dluhopisy s vysokým výnosem zaznamenaly ztráty. V tomto prostředí těžila portfolia Moventum ze své kratšího durace a pouze selektivních přídavků do úvěrového segmentu. Volatilnější prostředí nabízí dobré podmínky pro generování alfa i pro preferované správce flexibilních dluhopisových fondů společnosti Moventum. Vyhlídka na pozdější a menší snížení úrokových sazeb v USA vytvořila na akciových trzích náladu risk-off. Growth akcie a zejména vysoce ceněné Magnificent Seven vedly výprodej. Kvůli pohybům měn byl z pohledu evropského investora nejslabším účastníkem japonský akciový trh, zatímco některé ztráty na americkém akciovém trhu byly vyrovnány zisky v americkém dolaru. Evropský akciový trh výkonnostně předčil ostatní. Nicméně i tam celkově ceny klesly. Trhy rozvíjejících se zemí zaznamenaly ztráty, které byly celkově nižší než ve vyspělých zemích. Nepříznivý vliv růstové orientace portfolií Moventum byl částečně kompenzován výsledky selektivně nasazených hodnotových manažerů. Na úrovni sektorů měla nadměrná váha v technologickém sektoru negativní dopad. Zdravotnický sektor a sektor obranného ne-cyklického spotřebního zboží - oba mírně převážené v portfoliích - tomuto vývoji čelily.

Portfolia Moventum se nemohla zcela vyhnout negativním trendům na akciových a dluhopisových trzích posledních dvou týdnů. Nicméně ztráty na straně dluhopisů byly díky výše popsanému postavení a výkonu flexibilních dluhopisových fondů celkově nižší. Na akciové straně se nepodařilo plně kompenzovat negativní efekt alokace. Portfolio PWM vykázalo pouze mírně negativní výkon (08.04.2024 až 19.04.2024) a ztráty byly výrazně nižší ve srovnání s výkonem na akciových a dluhopisových trzích. Hlavním hybatelem byl růst ceny zlata, na kterém se Moventum dokázal podílet díky HANSAgold. V alternativách přidala strategie hedgingu Aquantum Active Range hodnotu v negativním prostředí akciového trhu. Smíšené fondy se negativním tržním podmínkám nevyhnuly. Mezi dluhopisovými fondy dosáhla pozitivního výkonu pouze strategie DWS floater, zatímco ostatní produkty trpěly nárůstem úrokových sazeb a rozšiřováním spreadů. Na akciové straně byly největší ztráty u produktů orientovaných na růst, fondu GQG Partners a fondu Comgest. Obranný fond Morgan Stanley Global Brands poskytl určitou stabilitu.

Přečtěte si více.

Ke stažení

Zde najdete naše Factsheets a brožury. Rovněž zde najdete: Ex-ante informace o nákladech & a úrokových sazbách.

Zůstaňte v obraze díky Moventum newsletteru

Exkluzivně pro odběratele:

  • Aktuální tržní údaje
  • Pozvánky k událostem
  • Další témata pro poradce

Zaregistrujte se hned!