AccountView
Přihlásit se
MoventumOffice
Přihlásit se

Globální akciové trhy na vzestupu: Technologie umělé inteligence vede k novým historickým maximům

Rally na akciových trzích pokračovala a rozšiřuje se. Nejen americký trh stíhá jeden rekord za druhým, ale také například Japonsko. Tam index Nikkei 225 dosáhl po 34 letech nového historického maxima. Akciové trhy nadále pohání humbuk kolem umělé inteligence. V souladu s tím se účastníci trhu nesoustředili na makročísla, ale na čtvrtletní výsledky společnosti Nvidia. Výrobci čipů se totiž skutečně podařilo překonat vysoká očekávání a způsobit brilantní růst cen akcií. V důsledku soustředěnosti na umělou inteligenci ustoupila do pozadí i data o inflaci, která byla v USA vyšší, než se očekávalo. Míra inflace nyní činí 3,1 % a jádrová míra inflace 3,9 %. Zdá se, že trvalý dezinflační trend směřující ke dvěma procentům byl prozatím přerušen a trhy stále více odkládají očekávané první snížení sazeb. V Německu se mezitím hospodářská situace stabilizuje na nízké úrovni. Index ZEW byl lepší, než se očekávalo. Index podnikatelského klimatu Ifo rovněž vykázal mírný nárůst, což bylo v souladu s očekáváním. Současná úroveň 85,5 bodu však byla historicky zaznamenána pouze v období recese. Pohyby na úrokových trzích zůstaly ve sledovaném období zvládnutelné. Vyhlídky na snížení úrokových sazeb v blízké budoucnosti jsou v rozporu s dobrou hospodářskou situací a trendem zmírňování dezinflace, přinejmenším v USA.

V USA to vedlo k mírnému růstu úrokových sazeb na dlouhém konci (desetiletý americký státní dluhopis byl kótován na úrovni 4,25 %), zatímco v eurozóně vedla neutěšená hospodářská situace k mírnému poklesu úrokových sazeb. V prostředí zvýšeného rizika se dařilo jak podnikovým dluhopisům investičního stupně, tak dluhopisům s vysokým výnosem, přičemž pouze segment dluhopisů s vysokým výnosem překonal výkonnost státních dluhopisů. Navzdory kratší duraci byla dluhopisová strana portfolií Moventum v tomto prostředí dobře nastavena a dokázala generovat stabilní výnosy. Na straně akcií portfolia Moventum těžila z nových maxim v Japonsku, protože tento akciový trh je převážený. Proti tomu působilo podvážení Evropy, která dosáhla lepších výsledků. Americký akciový trh zaostával. Zde měly rostoucí úrokové sazby v souvislosti s vyššími než očekávanými údaji o inflaci negativní dopad po celé sledované období a celkově vedly pouze k mírnému růstu cen. Výrazných zisků dosáhly také podvážené rozvíjející se trhy. V čele tohoto trendu stála Čína, kde se vláda snaží stimulovat ekonomiku novými opatřeními. Vzhledem k růstu úrokových sazeb překonaly hodnotové akcie růstové akcie v USA.

V Evropě byl naopak vývoj stylu vyvážený. Na sektorové úrovni se proto nedařilo ani růstovým odvětvím technologií a komunikačních služeb. Lépe se dařilo sektorům zdravotnictví, energetiky a financí. Na úrovni portfolií Moventum se vítězové a poražení zhruba vyrovnali. Příznivé tržní prostředí vedlo v uplynulých dvou týdnech k růstu cen všech portfolií Moventum. Poněkud negativní dopad však měla růstová orientace na straně akcií a na straně dluhopisů byly strategie vzhledem ke své globální orientaci ovlivněny růstem úrokových sazeb v USA. To bylo částečně kompenzováno nadprůměrnými výsledky jednotlivých manažerů. Portfolio PWM si v uplynulých dvou týdnech vedlo dobře, přičemž obzvláště silně přispěly akciové fondy typu long-only a většina dluhopisových fondů. Pouze FvS utrpěl v důsledku růstu úrokových sazeb v USA. Všechny akciové strategie dosáhly dobrých zisků, přičemž fondy GQG Partners těžily zejména z expozice vůči společnosti Nvidia. Cena zlata měla ve sledovaném období boční trend.

Performance overview.

Ke stažení

Zde najdete naše Factsheets a brožury. Rovněž zde najdete: Ex-ante informace o nákladech & a úrokových sazbách.

Zůstaňte v obraze díky Moventum newsletteru

Exkluzivně pro odběratele:

  • Aktuální tržní údaje
  • Pozvánky k událostem
  • Další témata pro poradce

Zaregistrujte se hned!