AccountView
Přihlásit se
MoventumOffice
Přihlásit se

ELTIFs: Objem vzroste na více než 16 miliard EUR

Evropské dlouhodobé investiční fondy, zkráceně ELTIFs, patří mezi nejdůležitější inovace ve finančním odvětví. Soukromé trhy byly dlouho uzavřeny vysokými finančními a regulačními překážkami. „Úpravami ve prospěch investorů EU otevřela dveře dokořán,“ říká Jan Zendulka, CEO společnosti Moventum a.s. „ELTIFs jsou pro to optimálními prostředky, což se také odráží v silném nárůstu objemů.“

Po nárůstu o zhruba 50 procent na přibližně 11 milliard EUR do konce roku 2022 by měl trh letos pravděpodobně snadno dosáhnout nebo dokonce překročit hranici 16 miliard EUR. „V roce 2024 by mohlo jít o ještě rychlejší růst, což pak pomůže ELTIFs získat další popularitu,“ říká Zedulka. Počet vydaných ELTIFs také prudce vzroste.

Jedním z důvodů je podle Zendulky určitě změněné složení portfolia: Kvóta pro přípustné formy investování byla snížena ze 70 na 55 procent. Kromě toho byly upraveny diverzifikační kvóty. Jediný hmotný majetek může nyní tvořit 20 procent celkového portfolia namísto deseti procent jako dříve. Dále byl zvýšen přípustný pákový poměr pro produkty, které jsou distribuovány i neprofesionálním investorům, z 30 na 50 procent. „To vše ELTIFs dále posílí,“ říká Zendulka.

Se 44 ​​ELTIFs se sídlem v Lucembursku je Lucembursko lídrem v oblasti produktů. Následuje Francie s 21 produkty, deset ELTIFs bylo spuštěno v Itálii a dva ve Španělsku. Rozdělení se odráží i v objemu: Lucembursko má největší podíl ELTIFs investic s přibližně 5,8 miliardami EUR (stav k roku 2022).

Pokud jde o nové investice, pozornost se stále více zaměřuje na fondy ELTIFs, do kterých mohou investovat i soukromí investoři. Podíl produktů na celkovém trhu, které lze prodat soukromým i profesionálním klientům, vzrostl v roce 2022 oproti předchozímu roku z 50 na zhruba 60 procent. „Poradci tak mohou svým klientům zpřístupnit trhy, které nabízejí nová aktiva, do kterých bylo dříve obtížné investovat,“ říká Zendulka.

Ke stažení

Zde najdete naše Factsheets a brožury. Rovněž zde najdete: Ex-ante informace o nákladech & a úrokových sazbách.

Zůstaňte v obraze díky Moventum newsletteru

Exkluzivně pro odběratele:

  • Aktuální tržní údaje
  • Pozvánky k událostem
  • Další témata pro poradce

Zaregistrujte se hned!