AccountView
Přihlásit se
MoventumOffice
Přihlásit se

Dvouúrovňová dluhopisová strategie

Historicky rychlý růst úrokových sazeb v posledních měsících otřásl dluhopisovými trhy. Mezitím se vrátil větší klid, spojený však s nejistotou ohledně dalších kroků centrálních bank. "Zpočátku očekáváme růst výnosů na krátkém konci," říká Carsten Gerlinger, výkonný ředitel a vedoucí oddělení správy aktiv společnosti Moventum AM. "A to zejména s ohledem na politiku centrálních bank, jejichž cyklus zvyšování úrokových sazeb ještě není u konce." Na dlouhém konci však již výnosy začínají být atraktivní, proto je vhodné prodloužení durace v portfoliích.

Americká centrální banka Fed oznámila pozastavení úrokových sazeb, ale výslovně si vyhrazuje právo učinit v oblasti úrokových sazeb další kroky. ECB naproti tomu opět zvýšila základní úrokové sazby a hodlá v tom pokračovat. "Zkušenosti ukazují, že celkový efekt dosavadního zpřísňování měnové politiky lze vyhodnotit až po 12 až 18 měsících," říká Gerlinger. "Centrální banky tedy nyní zaujmou méně aktivní, spíše pozorovací pozici a uvidí, jak se jejich rychlé kroky v oblasti úrokových sazeb projeví." Každopádně obrat v úrokových sazbách ještě není jistý, i když trhy jej již do jisté míry oceňují. "Například Fed ještě nezahájil snižování úrokových sazeb, když je inflace tak vysoká a nezaměstnanost tak nízká," říká Gerlinger.

V případě amerických státních dluhopisů vedlo očekávání možných kroků v oblasti úrokových sazeb, které ještě přijdou na dlouhém konci, opět k dočasnému nárůstu výnosů. "Vzhledem k velmi inverzní výnosové křivce považujeme za zajímavý konec krátké splatnosti s výnosem 4,7 %," říká Gerlinger. "Dlouhý konec je perspektivní kvůli očekávané recesi a klesajícím mírám inflace, proto máme tendenci v portfoliích poněkud zvyšovat duraci," říká Gerlinger. U amerických korporátních dluhopisů a dluhopisů s vysokým výnosem je třeba opatrnosti. Spready se v důsledku bankovní krize dočasně rozšířily a přesto jsou naceněné míry selhání stále vyšší než skutečné míry selhání. "Současná úroveň výnosů High-Yield je zajímavá, ale podle našeho názoru spread stále neodráží riziko recese," říká Gerlinger.

V eurozóně výnosy klesají v důsledku slabších indexů nákupních manažerů a klesajících údajů o celkové inflaci. Očekává se, že ECB ještě jednou zvýší úrokové sazby. "Vzhledem k oslabení ekonomiky se očekává, že úrokové sazby v blízké budoucnosti klesnou, ale tvrdohlavá jádrová inflace je nadále zatěžující," říká Gerlinger. 

Pokud jde o implementaci do portfolií, jsou floatery dobrou volbou. "Expozici vůči floaterům držíme a prozatím ji snižujeme jen mírně," říká Gerlinger. "Kromě toho dále snižujeme High Yield, protože v případě recese bude tento segment pod obzvláště silným tlakem. Dlouhý konec nabízí atraktivní výnosy v investičním stupni a z hlediska rizika také rozšiřujeme expozici vůči státním dluhopisům." Případná recese by měla poskytnout důležitou pojistku v prostoru splatnosti. "Snížení segmentu HY využíváme pro zvýšení segmentu IG," říká Gerlinger. "Celkově opět mírně zvyšujeme duraci."

Více na www.moventum.lu

Ke stažení

Zde najdete naše Factsheets a brožury. Rovněž zde najdete: Ex-ante informace o nákladech & a úrokových sazbách.

Zůstaňte v obraze díky Moventum newsletteru

Exkluzivně pro odběratele:

  • Aktuální tržní údaje
  • Pozvánky k událostem
  • Další témata pro poradce

Zaregistrujte se hned!