AccountView
Přihlásit se
MoventumOffice
Přihlásit se

Dospívá ECB?

Americká ekonomika zůstává silná, inflace vysoká. To tlumí naděje na rychlý pokles úrokových sazeb ve Spojených státech, přičemž Evropská centrální banka možná učiní svůj první krok v oblasti úrokových sazeb dříve než Fed. „Pro investory roste riziko poklesu cen,“ říká Jan Zendulka, CEO společnosti Moventum a.s. Rozsah rizika bude zpočátku záviset především na začátku výledkové sezóny.

V Evropě se inflace zmírňuje: v prosinci 2023 byla míra inflace ještě na úrovni 3,4 % a podle předběžných údajů v březnu klesla na 2,2 % - postupně se blíží cíli ECB, který je těsně pod dvěma procenty. V USA je situace v současné době zcela odlišná: americká ekonomika nevykazuje žádné známky zpomalování, tvorba pracovních míst s číslem 303 000 v poslední době výrazně překonala očekávání a růst mezd zůstává silný. V souladu s tím zůstává na vysoké úrovni i inflace, jejíž míra v březnu dokonce vzrostla z 3,2 % na 3,5 %. Jádrová míra – bez započtení cen potravin a energií – zůstala na úrovni 3,8 %. „To znamená, že naděje na brzké uvolnění měnové politiky v USA slábnou,“ vysvětluje Jan Zendulka. V letošním roce se zatím očekávají pouze dvě snížení úrokových sazeb. Bývalý americký ministr financí Larry Summers dokonce vidí riziko, že dalším krokem amerického Fedu by mohlo být zvýšení úrokových sazeb.

Na jedné straně je to nepříznivá zpráva, protože nižší úrokové sazby by podpořily americkou ekonomiku a churavějící trh komerčních nemovitostí. „Pokud úrokové sazby zůstanou vysoké,“ říká Jan Zendulka, „mohlo by to mít negativní dopad na dříve pozitivní vyhlídky na silnější růst americké ekonomiky.“

Na druhou stranu americká ekonomika v posledních měsících prokázala, že může silně růst i při vyšších úrokových sazbách. Závěr Jana Zendulky: „Přesto pro americké akciové trhy roste riziko zpomalení, i když skepse a obavy z něj by měly omezit cenové riziko. O tom, jakým směrem se trh v krátkodobém horizontu vydá, budou rozhodovat také podnikové rozvahy. Pozornost se proto soustředí na výsledkovou sezónu za první čtvrtletí.“

Ředitelé ECB na svém posledním zasedání naznačili, že v červnu dojde ke snížení úrokových sazeb. „To zvyšuje pravděpodobnost, že se Evropská centrální banka emancipuje od své americké sestry a sníží úrokové sazby dříve než Fed,“ podotýká Jan Zendulka. To pravděpodobně vyvolá další tlak na směnný kurz eura vůči dolaru s následným testem parity.

Ke stažení

Zde najdete naše Factsheets a brožury. Rovněž zde najdete: Ex-ante informace o nákladech & a úrokových sazbách.

Zůstaňte v obraze díky Moventum newsletteru

Exkluzivně pro odběratele:

  • Aktuální tržní údaje
  • Pozvánky k událostem
  • Další témata pro poradce

Zaregistrujte se hned!