AccountView
Přihlásit se
MoventumOffice
Přihlásit se

Dobrá nálada na kapitálových trzích

Předpokládaný konec cyklu zvyšování úrokových sazeb v USA přinesl kapitálovým trhům dobrou náladu a znamenal začátek rallye ke konci roku. Vzhledem k tomu, že ekonomické údaje také podpořily obraz dalšího oslabování ekonomiky, účastníci trhu začali počítat se snížením úrokových sazeb a rétorika "vyšší na delší dobu" se stala minulostí. Trhy také ignorovaly geopolitický vývoj: Patová situace ve válce na Ukrajině již nehrála roli a izraelská pozemní ofenzíva v pásmu Gazy trhy nerozházela. Dokud bude z Blízkého východu proudit ropa, bude dopad na kapitálové trhy pravděpodobně omezený. Mezitím sezóna reportů nabrala na obrátkách: potrestány byly zejména společnosti, jejichž výhledy byly zklamáním. Pozornost se nakonec soustředila na zasedání centrálních bank v USA a eurozóně.

Fed ani ECB podle očekávání úrokové sazby nezvýšily. Tiskové konference si však účastníci trhu vyložili tak, že vzhledem k poklesu inflace již nelze očekávat zvyšování úrokových sazeb. Americký trh práce vykazoval známky ochlazení, když bylo vytvořeno méně nových pracovních míst a údaje z předchozích měsíců byly revidovány směrem dolů. Protivítr z přísnějších podmínek financování v důsledku zvýšení úrokových sazeb zůstává silný a v budoucnu se pravděpodobně zvýší, protože vždy trvá nějakou dobu, než se vyšší úrokové sazby projeví v reálné ekonomice. Opatrný přístup k hospodářskému vývoji je proto nadále na místě. Německá ekonomika se ve třetím čtvrtletí vyvíjela negativně.

Evropské indexy nákupních manažerů ve službách a ve zpracovatelském průmyslu byly rovněž slabší, než se očekávalo, a klesly hluboko pod hranici expanze 50 bodů. Slabší ekonomické údaje a konec cyklu zvyšování úrokových sazeb vedly k poklesu úrovně výnosů a výraznému růstu cen dluhopisů. Nejlépe se dařilo státním dluhopisům, zatímco úvěrové segmenty nebyly schopny držet krok vzhledem ke své kratší duraci. Vzhledem k umístění s delší durací a většímu zaměření na státní dluhopisy se portfolia Moventum na straně dluhopisů dokázala na tomto vývoji dobře podílet. Na straně akcií se pozitivně vyvíjely všechny hlavní akciové trhy v čele s Evropou, protože americký akciový trh trpěl oslabením amerického dolaru z pohledu eurového investora. Vzhledem k tomu, že portfolia Moventum jsou v Evropě podvážena a v USA převážena, nemohla z toho plně těžit.

Převážený japonský akciový trh si vedl v souladu s trhem, zatímco rozvíjející se trhy byly slabší. Na úrovni stylů byl růstový segment vzhledem ke klesající úrovni úrokových sazeb v popředí. Díky vybraným fondům jsou portfolia dostatečně exponovaná vůči této oblasti a profitovala z toho. Na úrovni sektorů vykázal technologický sektor, který je v portfoliích nadvážen, nadprůměrné zisky. Naopak o defenzivní akcie ve zdravotnictví nebyl zájem. Příznivé prostředí pro akcie a dluhopisy vedlo k cenovým ziskům u všech strategií v portfoliích Moventum. Defenzivnější umístění na straně akcií však znamenalo, že se na něm portfolia podílela pouze částečně. Na straně dluhopisů bylo možné se na poklesu úrovně výnosů podílet jen částečně, protože závazek snižovat volatilitu nadále zahrnuje strategie související s peněžním trhem.

Portfolio PWM se vyvíjelo pozitivně, což bylo obecně podpořeno výkonnostními příspěvky všech složek. Tržní prostředí prospělo dluhopisovým a akciovým fondům, z nichž téměř všechny dosáhly kladných výsledků. V čele stál Comgest Growth Europe, který těžil z lepší výkonnosti Evropy a růstového segmentu. Kladné příspěvky přinesla také většina smíšených fondů a fond konvertibilních dluhopisů. Cena zlata se vyvíjela mírně pozitivně. V alternativním segmentu pozitivně přispěl fond Cat Bond. Z klesající úrovně volatility těžila také opční strategie 7orca Vega Return.

Více

Ke stažení

Zde najdete naše Factsheets a brožury. Rovněž zde najdete: Ex-ante informace o nákladech & a úrokových sazbách.

Zůstaňte v obraze díky Moventum newsletteru

Exkluzivně pro odběratele:

  • Aktuální tržní údaje
  • Pozvánky k událostem
  • Další témata pro poradce

Zaregistrujte se hned!