AccountView
Přihlásit se
MoventumOffice
Přihlásit se

Další známky měkkého přistání americké ekonomiky

Akciové a dluhopisové trhy v posledních dvou týdnech pokračovaly v pozitivní výkonnosti. Účastníci trhu předpokládají, že se zintenzivnily známky scénáře měkkého přistání americké ekonomiky. Dezinflační trend zůstává nedotčen, jak ukazuje nižší než očekávaný nárůst údajů o inflaci v USA.  Podle tržního narativu to dává Fedu příležitost snížit úrokové sazby na jaře 2024.

Trhy s futures již nyní oceňují celkem čtyři snížení úrokových sazeb pro rok 2024. Cena ropy v současné době nepřilévá mnoho do ohně inflaci. Navzdory válce v pásmu Gazy nadále klesá. Index ZEW naznačuje záblesk naděje pro Německo: Dílčí index výhledu německé ekonomiky vzrostl výrazněji, než se očekávalo, a je opět v kladných hodnotách. Hospodářský pokles v Německu tak mohl dosáhnout svého nejnižšího bodu. Podpora světové ekonomice přichází také z Číny. Tamní ekonomika se nadále stabilizuje, jak naznačují údaje o maloobchodních tržbách a průmyslové výrobě. Vláda rovněž dále posiluje svá opatření na fiskální podporu. Očekávání snížení úrokových sazeb v blízké budoucnosti vedlo k poklesu úrovně výnosů a výraznému růstu cen dluhopisů. Nejlépe si vedly státní dluhopisy a úvěrové segmenty vzhledem ke své kratší duraci obecně nedokázaly držet krok s jejich cenovou výkonností.

Vzhledem k umístění s delší durací na začátku čtvrtletí a většímu zaměření na státní dluhopisy se portfolia Moventum na straně dluhopisů mohla na tomto vývoji dobře podílet. Na straně akcií se pozitivně vyvíjely všechny hlavní trhy. K tomu přispěly i výsledky aktuální reportovací sezóny, kdy některé větší společnosti dokázaly pozitivně překvapit a nevyskytly se žádné negativní rušivé faktory. Výhled mnoha společností byl však mírný a hovořilo se o slabé poptávce. Zůstáváme proto ostražití, pokud jde o budoucí recesi.

Na regionální úrovni zaznamenaly největší zisky evropské akciové trhy. Investice v USA trpěly z pohledu eurového investora slabším americkým dolarem. Nejmenší nárůst zaznamenal japonský akciový trh, kde mají portfolia Moventum největší nadváhu. Rozvíjející se trhy také nedosáhly dobrých výsledků, což bylo způsobeno negativní výkonností čínského akciového trhu. Vzhledem k tomu, že očekáváme brzkou stabilizaci situace, budeme na těchto trzích prozatím investovat i nadále.

Na úrovni stylů byl růstový segment v čele. Portfolia jsou do tohoto segmentu investována prostřednictvím vybraných fondů a dokázala z toho těžit. Překonání růstového segmentu zajistilo nadprůměrný vývoj také technologickým akciím. Defenzivní akcie ve zdravotnictví - oblast, která má v portfoliích vysokou váhu jako kotva stability - byly nadále mimo poptávku. Příznivé prostředí pro akcie a dluhopisy vedlo ke zvýšení cen ve všech strategiích portfolií Moventum. Celkově defenzivnější pozice na straně akcií však znamenala, že se na tom portfolia podílela pouze částečně ve srovnání se standardními tržními indexy. Na straně dluhopisů nebylo možné se plně podílet na rychlém poklesu úrovně výnosů, protože expozice vůči snižování volatility nadále zahrnuje také strategie související s peněžním trhem.

Portfolio PWM dosáhlo ve sledovaném období (06.-17.11.2023) pozitivní výkonnosti, která byla v podstatě podpořena odpovídajícími příspěvky k výkonnosti všech složek portfolia. Tržní prostředí prospělo dluhopisovým a akciovým fondům, které si vedly pozitivně. V čele stál Comgest Growth Europe, který těžil z lepší výkonnosti Evropy a růstového segmentu. Kladné příspěvky přinesla také většina smíšených fondů a fond konvertibilních dluhopisů. Kladně k výkonnosti alternativních fondů přispěly i cat bonds. Opční strategie 7orca Vega Return rovněž těžila z klesající úrovně volatility. Zajišťovací strategie Aquantum vykázala v pozitivním tržním prostředí mírně negativní výkonnost. Pozornost nebyla zaměřena na investice do zlata, a proto HANSAgold mírně poklesla.

Ke stažení

Zde najdete naše Factsheets a brožury. Rovněž zde najdete: Ex-ante informace o nákladech & a úrokových sazbách.

Zůstaňte v obraze díky Moventum newsletteru

Exkluzivně pro odběratele:

  • Aktuální tržní údaje
  • Pozvánky k událostem
  • Další témata pro poradce

Zaregistrujte se hned!