AccountView
Přihlásit se
MoventumOffice
Přihlásit se

Čína: konečně se stabilizuje?

Čína byla dlouhá léta motorem globálního růstu. Pak ale přišla covidová pandemie, přísné výluky a krize v oblasti nemovitostí. V roce 2023 země stále nebyla schopna nijak přispět ke globálnímu růstu. Od té doby se však situace mění. „Všechny problémy ještě nejsou vyřešeny,“ říká Jan Zendulka, CEO společnosti Moventum a.s. „Ale příležitostí pro investory opět přibývá.“

Zatímco americká ekonomika překvapila pozitivním vývojem, čínskou ekonomiku v poslední době trápí značné strukturální problémy: od sektoru nemovitostí a více než 20% nezaměstnanosti mladých lidí až po nadbytečné průmyslové kapacity a rostoucí napětí s USA. „V důsledku toho čínská ekonomika - na rozdíl od předchozích období ekonomické slabosti - nebyla schopna poskytnout globální ekonomice žádný impuls,“ vysvětluje Jan Zendulka.

Vláda však nyní přijala řadu opatření: snížila daně, podpořila poskytování úvěrů a usměrnila krizi v sektoru nemovitostí. S úspěchem: podíl tohoto odvětví na hrubém domácím produktu se snížil z 34 % na přibližně 18 %. „To už vypadá zdravěji,“ dodává Jan Zendulka. Vzhledem k tomu, že Číňané financují své nemovitosti především prostřednictvím úspor, pokles cen nemovitostí se jich dotýká jen částečně.

Prvotní údaje pro rok 2024 rovněž ukazují na hospodářské oživení: V lednu/únoru se růst průmyslové výroby oproti předchozímu roku zrychlil v průměru o sedm procent. Výrobu podpořily investice a vývoz. Maloobchodní tržby se téměř nezvýšily, ale domácnosti mají vysoké úspory. „Ve prospěch Číny hovoří i další strukturální faktory,“ vysvětluje Jan Zendulka. Země stojí v čele výroby elektromobilů a hraje také významnou roli v závodě o rychle rostoucí odvětví umělé inteligence.

Čínská inovační a technologická politika má však i stinnou stránku: V USA a nyní i v Evropě se ozývají stížnosti, že Čínská lidová republika dotuje své domácí podniky, jejichž dumpingové nabídky zaplavují západní trhy. Výsledkem je tvrdá cenová válka, například u elektromobilů nebo solárních panelů. „Pokud Čína nebude podporovat svou domácí poptávku a bude se nadále soustředit na vývoz, hrozí, že Evropa a USA uzavřou své trhy,“ varuje Jan Zendulka.

Celkově bude podle Zendulky pro Čínu pravděpodobně obtížné udržet dlouhodobě hospodářský růst nad pěti procenty, ale lze očekávat tempo mezi čtyřmi a pěti procenty. V průběhu oživení se opět zvedá i akciový trh. „Mnoho negativních faktorů je nyní v důsledku poklesu cen akcií oceněno a ocenění je atraktivní,“ dodává Jan Zendulka.

Ke stažení

Zde najdete naše Factsheets a brožury. Rovněž zde najdete: Ex-ante informace o nákladech & a úrokových sazbách.

Zůstaňte v obraze díky Moventum newsletteru

Exkluzivně pro odběratele:

  • Aktuální tržní údaje
  • Pozvánky k událostem
  • Další témata pro poradce

Zaregistrujte se hned!