Akcie čeká náročný rok
Akciové trhy na obou stranách Atlantiku dosáhly nových rekordních hodnot. Hospodářské rozdíly mezi Spojenými státy a Evropou se však nadále prohlubují. „Spojené státy vykazují dynamiku, zatímco Evropa zůstává v naději na další snížení úrokových sazeb,“ vysvětluje Jan Zendulka, CEO společnosti Moventum a.s. „Pro americký trh však narůstají rizika.“
Akciové trhy již několik měsíců povzbuzuje vyhlídka na pokles úrokových sazeb v USA a Evropě, což by mohlo povzbudit ekonomiku. Rekordy na akciových trzích v Německu jsou v ostrém kontrastu se slabou ekonomikou. „To zdůrazňuje, že společnosti DAX nyní v průměru vytvářejí méně než pětinu svých příjmů v Německu,“ vysvětluje Jan Zendulka. Vyhlídky Německa zůstávají neradostné: v letošním roce se očekává stagnace nebo mírný pokles hospodářského výkonu a pro rok 2025 se předpokládá pouze mírný růst.
S recesí se potýká nejen Německo, ale i Francie. Obě země jsou pod značným politickým tlakem. „Na politické scéně chybí řešení, která by stimulovala ekonomiku, zejména proto, že rozpočtová omezení omezují manévrovací prostor,“ říká Jan Zendulka. Výrobní průmysl trpí extrémně vysokými náklady na energie a slabou poptávkou, zejména z Číny. Navíc potenciální obchodní válka s USA představuje pro Evropu značnou konkurenční nevýhodu. Pokud bychom předpokládali, že prezident Trump zavede všeobecné desetiprocentní clo, mohlo by to snížit evropskou hospodářskou produkci o jedno procento. „Tyto faktory by již měly být do značné míry započítány do nízkých ocenění akcií a očekávání zisku,“ poznamenává Jan Zendulka. Jeho závěr: „Naděje Evropy spočívají ve výraznějším snížení úrokových sazeb.“
Za Atlantikem je situace jiná: Očekává se, že americké akciové trhy dosáhnou v nadcházejících týdnech nových rekordních hodnot, a to díky nadějím na silnější růst. Zisky podniků vykázané za třetí čtvrtletí roku 2024 potvrzují, že se podnikání daří. „Mezi další hnací síly patří vyhlídky na snížení daní a deregulaci, které podporují zejména finanční akcie a společnosti s malou tržní kapitalizací,“ říká Jan Zendulka. Americké společnosti s malou tržní kapitalizací generují tři čtvrtiny svých příjmů na domácím trhu a stále se obchodují s 25procentní slevou ve srovnání s velkými společnostmi. Kromě finančních společností zůstává atraktivní i technologický sektor: zisky jsou silné a megatrendem zůstává umělá inteligence.
„Celkově zůstávají americké akcie nejslibnější i přes přetrvávající vysoké ocenění,“ uzavírá Jan Zendulka. Identifikuje však potenciální body zvratu, které by mohly způsobit změnu: zaprvé deportace nelegálních přistěhovalců, která by zatížila trh práce a ekonomiku. Za druhé, Trumpův útok na nezávislost amerického Federálního rezervního systému. „To je však nepravděpodobné dříve než v roce 2026,“ vysvětluje Jan Zendulka, protože na začátku roku 2026 se uvolní místo v představenstvu Fedu a funkční období předsedy Powella trvá do května 2026.
Jan Zendulka má pro japonský akciový trh pozitivnější dlouhodobý výhled. Přestože se v nadcházejících měsících očekává další zvyšování úrokových sazeb, je pravděpodobné, že dojde k výraznému zvýšení mezd, což by vedle daňové reformy podpořilo spotřebu. „Atraktivní ocenění akcií, silné rozvahy a iniciativy v oblasti správy a řízení společností, jako je zvýšený zpětný odkup akcií, hovoří v dlouhodobém horizontu ve prospěch japonských akcií.“ Z pohledu investorů v eurech snižuje riziko vyhlídka na silnější jen.
V současné době není příliš důvodů doporučovat investice na rozvíjejících se trzích. Čína se sice snaží stimulovat svou ekonomiku, aby čelila přetrvávající krizi na trhu s nemovitostmi, „zatím jsme však viděli jen malé záblesky,“ říká Jan Zendulka. Ztráta důvěry způsobená realitní krizí stále převažuje nad potenciálními pozitivními účinky opatření měnové politiky. „Nad úspěšností dalších stimulačních programů visí značný otazník,“ dodává Jan Zendulka, “stejně jako nad pětiprocentním růstovým cílem Pekingu do roku 2024.“ V příštích letech je pravděpodobné víceméně kontinuální zpomalování růstu - v neposlední řadě kvůli potenciální obchodní válce s USA, která by Čínu zasáhla nejvíce.
Ke stažení
Zde najdete naše Factsheets a brožury. Rovněž zde najdete: Ex-ante informace o nákladech & a úrokových sazbách.